PR 05.02.18

TOP zamestnávatelia v Košiciach nie sú len IT firmy

Košice sú známe ako prudko sa rozvíjajúce mesto informačných technológií. Aj preto sa o najlepších zamestnávateľoch často hovorí, že pochádzajú z toho segmentu. 

Nie každý však vidí svoju budúcnosť v tejto sfére a chce byť „ajťákom“. Top zamestnávatelia sú v Košiciach aj v iných oblastiach. Dokazuje to aj anketa Najatraktívnejší zamestnávateľ, ktorú už šiesty rok vyhlasuje spoločnosť Profesia.

Napríklad v kategórii Centrá zdieľaných služieb bola za rok 2017 nominovaná aj košická pobočka svetového giganta LafargeHolcim, ktorý je momentálne najväčšou spoločnosťou na svete v oblasti výroby cementu a stavebných materiálov. Práve v Košiciach sídli jedno z jeho ôsmich centier zdieľaných služieb, ktoré poskytuje služby výrobným jednotkám po takmer celej Európe. Na Slovensku sa táto pobočka nachádza len v metropole východu.

Medzi desiatimi najlepšími

V košickej pobočke LafargeHolcim pôsobí až štyristo ľudí, z nich Slováci tvoria 85 percent. „Je pre nás veľkou poctou dostať sa medzi nominovaných a dokonca do top 10 v tejto prestížnej ankete. Vnímame to ako úspech a akési ohodnotenie úsilia, ktoré vynakladáme v oblasti spokojnosti zamestnancov,“ hovorí Róbert Kulcsár, Communication Manager EBS.

V rámci spoločnosti fungujú dve sub-organizácie (ECO ambasádori a Social Committee), ktoré sú zodpovedné za organizáciu podujatí pre zamestnancov. Medzi takéto patrí napríklad Letná párty, Vianočná párty, Valentín či Halloween. Najatraktívnejší zamestnávateľ resp. najzamestnávateľ je taktiež aj ten, ktorý ponúka svojim zamestnancom príjemné pracovné prostredie a rodinnú atmosféru. „Motivujeme našich zamestnancov aj k aktívnej účasti na dobročinných aktivitách spoločnosti ako je pomoc charitatívnym organizáciám a útulkom. Pre našich ľudí sú zaujímavé aj pracovné podmienky, prostredie, oddychové zóny na pracovisku, možnosť práce z domu a mnohé iné,“ dodáva R. Kulcsár.

Za najdôležitejšiu súčasť firmy považujú v LafargeHolcim ľudí, ktorí u nich pracujú.  Foto: lh
Za najdôležitejšiu súčasť firmy považujú v LafargeHolcim ľudí, ktorí u nich pracujú. Foto: lh

Rodinná atmosféra

LafargeHolcim sa takisto na dennej báze snaží pracovať na vytváraní pozitívnej atmosféry, ktorá je pre nich veľmi dôležitá. Aj preto medzi ich základného hodnoty patrí ľudskosť a tímovosť. „Na jednej strane ponúkame stabilitu ako centrum zdieľaných služieb v rámci najväčšej spoločnosti v oblasti výroby stavebných materiálov a cementu na svete. Predovšetkým však ponúkame rodinnú pracovnú atmosféru, množstvo podujatí a výhod pre zamestnancov.“

V roku 2016 sa LafargeHolcim umiestnil medzi top desať Naj pracoviskami na Slovensku. Sídli v Aupark Tower na troch podlažiach. „Ja osobne za najdôležitejšiu súčasť firmy považujem práve ľudí, ktorí u nás pracujú. Máme silne medzinárodné prostredie s množstvom národností, jazykov a kultúr čo prináša veľkú mieru diverzity,“ hovorí Kulcsár.

Pozície aj pre „neítečkárov“

Príležitosť pracovať v ich spoločnosti dávajú skúseným špecialistom, ako aj ľuďom bez skúseností. Je pre nich prvoradé najmä to o akú osobnosť ide. „Ak je človek šikovný, efektívny, rýchlo sa učí a zaradí sa do tímu, veľmi radi mu poskytneme túto príležitosť. Môže sa zamestnať na stabilných pracovných pozíciách, projektových pozíciách či takých, ktoré sú spojené s aktuálnou témou automatizácie a robotizácie procesov.“ Košice aj vďaka nim nie sú len o pracovných miestach vhodných pre ítečkárov, Košičania sa v metropole východu môžu uplatniť aj v iných sektoroch.

Kategória výroba a priemysel

Košické spoločnosti boli nominované aj v ďalšej kategórii - výroba a priemysel. Spoločnosť RYBA Košice, spol. s r.o., si obhájila nomináciu z minulého roka. Je jednou z najstarších fungujúcich spoločností na slovenskom trhu. V roku 2016 oslavovala 70 rokov svojho pôsobenia. Hlavnou oblasťou podnikania je spracovanie rýb, rybacích výrobkov, lahôdkových šalátov, výroba majonézy ale aj obchodná činnosť. Zamestnáva takmer 250 ľudí. Dôležitým aspektom pri výbere zamestnancov je ich chuť pracovať, nie „chodiť do práce“.

„Sme tradičnou a slovenskou firmou s rodinnými hodnotami. Poskytujeme stabilné pracovné miesta s možnosťou osobného aj kariérneho rastu. Vieme oceniť prácu našich zamestnancov. Venujeme sa jednotlivcom a ich vzdelávaniu,“ povedala Iveta Štefánová, marketingová riaditeľka Tauris Group.

Svojim zamestnancom spoločnosť ponúka aj zaujímavé benefity. „Celoročná 25 % zľava na nákup nášho tovaru. Vianočné, veľkonočné a mikulášske balíčky, ktoré potešia celú rodinu. Firemné večierky, firemné eventy (športové, zábavné), odmeny za odpracované roky alebo významné životné jubileá,“ dodáva Štefánová.

Okrem firmy Ryba bola v rovnakej kategórii nominovaná pôvodne austrálska spoločnosť Howe Slovensko s.r.o, ktorá je inovatívnym dodávateľom kvalitných, cenovo konkurencieschopných koží na národných i medzinárodných automobilových trhoch. Spoločnosť pôsobí v Košiciach už trinásty rok a má viac ako tisíc zamestnancov. Medzi nominovaných sa dostala aj španielska spoločnosť Jobelsa Slovensko s.r.o., nezávislá priemyselná skupina zameraná na navrhovanie, výrobu a predaj textilných a kožených komponentov pre automobily. Výrobný závod v Košiciach má viac ako 700 zamestnancov.

Východoslovenská energetika stojí pri charitatívnom športovom projekte VSE CITY RUN nepretržite od jeho vzniku, teda od roku 2008.  Foto: veja
Východoslovenská energetika stojí pri charitatívnom športovom projekte VSE CITY RUN nepretržite od jeho vzniku, teda od roku 2008. Foto: veja

Druhé miesto

V kategórii výroba a priemysel bola medzi nominantmi aj Východoslovenská energetika Holding a.s. (Skupina VSE Holding), ktorá je stabilným a dynamicky sa rozvíjajúcim zamestnávateľom so sídlom na východnom Slovensku. „Sme poctení, že už po tretíkrát sa môžeme uchádzať o ocenenie v prestížnej ankete Najatraktívnejší zamestnávateľ na Slovensku,“ hovorí Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika Holding a. s. 

Minulý rok sa spoločnosti podarilo umiestniť v TOP 10 firiem v spomínanej kategórii. Tentoraz získala druhé miesto.

V ankete spoločnosti Profesia „Najzamestnávateľ“ v kategórii výroba a priemysel druhé miesto získala Východoslovenská energetika Holding, a. s.  Foto: veja
V ankete spoločnosti Profesia „Najzamestnávateľ“ v kategórii výroba a priemysel druhé miesto získala Východoslovenská energetika Holding, a. s. Foto: veja

Na názore zamestnancov im záleží

VSE Holding patrí medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V súčasnosti zamestnávajú viac 1600 ľudí. Zamestnancom poskytuje atraktívne pracovné prostredie, v ktorom môžu odborne rásť a rozvíjať svoje schopnosti. „Zvlášť dbáme na to, aby sme vytvárali také podmienky, ktoré zohľadňujú rovnováhu pracovného a osobného života. Vážime si názor každého zamestnanca VSE Holding. Zamestnanci najčastejšie oceňujú skvelú atmosféru v pracovných tímoch,“ dodáva Danihelová. 

Skupina VSE Holding ponúka svojim zamestnancom viacero finančných aj nefinančných benefitov. „Sme otvorení možnosti práce z domu alebo nastaveniu pružného pracovného času. Pre rodiny s deťmi každý rok organizujeme podujatie Deň plný energie. V prípade, že sa naši zamestnanci ocitnú v ťažkej životnej situácii, poskytneme im extra dni voľna navyše. Tímového ducha posilňujú športové a teambuildingové aktivity. Prioritou je tiež vzdelávanie. Naši kolegovia majú možnosť zúčastňovať sa na najrôznejších odborných školeniach a konferenciách, aby odborne rástli.“

O víťazovi rozhoduje verejnosť
Najzamestnávateľ je skratka pre Najatraktívnejší zamestnávateľ. Túto anketu už šesť rokov vyhlasuje spoločnosť Profesia. Je to prestížne hodnotenie spoločností, pre ktoré chcú uchádzači pracovať. Cieľom ankety je priniesť reálny pohľad uchádzačov i potenciálnych zamestnancov na Slovensku na to, ako vnímajú firmy, ich benefity a imidž. Systém hodnotenia je doplnený o nomináciu 20 spoločností v kategórii, ktorá odráža skutočnú atraktivitu zamestnávateľov. O víťazoch rozhoduje verejnosť.

 

Čítajte viac: zamestnanie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím