08.11.18

Užitočné rady, ako znížiť spotrebu plynu

ilustračné foto: pexels

Znížiť spotrebu plynu sa dá prekvapivo jednoducho. Naše rady vás nebudú ani veľa stáť. 

Stačí zmeniť niektoré návyky a poriadne sa starať aj o vykurovaciu sústavu.

Vymeňte starý za nový

Ak ohrievate vodu starým plynovým kotlom, zauvažujte o jeho výmene. Moderný kondenzačný kotol rapídne zníži spotrebu. Účty vám v priemere klesnú o 20 percent. Zariadenie dokáže zúžitkovať aj časť tepla, ktoré z normálneho kotla uniká do komína. Nevýhodou kondenzačného kotla je jeho vyššia cena.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Pravidelná údržba

Pred začiatkom vykurovacej sezóny sa vyplatí investovať do odbornej prehliadky kotla. Zaistíte tak jeho bezpečnú prevádzku bez porúch. Nízku spotrebu a vysokú účinnosť má iba správne nastavené zariadenie. Nové plynové spotrebiče, na ktoré platí záruka, sa musia pravidelne udržiavať. Inak by v prípade problému záruka neplatila.

Zamerajte sa aj na radiátory. Pripraviť ich na zimnú sezónu dokážete svojpomocne. Zbavte ich hlavne prachu. Usadené nečistoty na rebrách bránia správnej výhrevnosti.

Drobné rady

Aby ste ušetrili, nemusíte investovať všetky svoje úspory do zateplenia domu. Sústreďte sa na drobnosti. Pred radiátory nikdy nedávajte nábytok. Nezakrývajte ich ani ťažkými záclonami a závesmi. Nesušte na nich oblečenie. Každá prekážka bráni šíreniu tepla do zvyšku miestnosti. Voľný prístup znamená nižšiu spotrebu. 

Veľmi vhodná je aj reflexná fólia nalepená za radiátorom. Časť tepla totiž uniká bez akéhokoľvek úžitku do steny za ním. Fólia odrazí až 90 percent tepelného žiarenia. V zime hreje, v lete, naopak, odráža teplo z vonku.

reklamná správa

Varenie

Ak varíte na plynovom sporáku, iste vás poteší fakt, že jeho prevádzka je šetrnejšia a ekologickejšia než toho elektrického. Každý vie, že na hrniec patrí pokrievka. Varenie predraží aj to, ak položíte malý hrniec na veľký horák. Podstatná časť tepla uniká okolo hrnca nevyužitá do okolia.

Optimálne teploty 

Ak znížite izbovú teplotu o 1 °C, ušetríte až 6 percent zemného plynu. Optimálna teplota v obývacej izbe sa pohybuje okolo 20 °C, v kuchyni či spálni stačí 18 °C a na chodbách iba 15 °C.

Foto: KD
Foto: KD

SPP zvyšuje cenu plynu pre domácnosti

Viac k téme

01.11.18
SPP zvyšuje cenu plynu pre domácnosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím