PR 24.10.17

Užívajte si jazdu a šetrite

Hybridné automobily asi väčšine motoristov nemusíme predstavovať. Možno vás prekvapí, že pojem hybrid, rezonujúci v automobilovom priemysle posledné desaťročia, má oveľa dlhšiu históriu. 

Princíp kombinovaného pohonu bol v automobile prvýkrát použitý už na prelome 19. a 20. storočia. Sériovú výrobu automobilov s kombinovaným pohonom spustila ako prvá vo svete automobilka Toyota

Prvý bol Prius

V roku 1997 úspešne uviedla na trh hybridný model Prius vyrábaný dodnes. Za dvadsať rokov Toyota predala 10 miliónov hybridných automobilov. Japonský výrobca sa tak právom radí k lídrom vo vývoji elektromotorov. Technológia hybridných vozidiel využíva kombináciu dvoch druhov pohonu. Bežný spaľovací motor dopĺňa elektromotor poháňaný energiou z batérií. Dôvody, pre ktoré sa hybridy dostávajú stále viac do popredia pred klasické benzínové a dieselové motory, sú úspornosť a ekologické riešenie. 

Menej paliva aj emisií

Vďaka tomu, že hybridné automobily využívajú teplo vznikajúce pri brzdení a elektromotor pomáha s energeticky náročným rozbehom, majitelia hybridov tankujú o 
20 až 30 percent menej paliva ako klasické automobily. Ekologicky orientovaných vodičov poteší skutočnosť, že množstvo vypúšťaných emisií je pri hybridoch približne o tridsať percent nižšie. 

Pri jazde v meste, keď často stojíme a znovu sa pohýname, sa spaľovací motor prepína do pohotovostného režimu a vozidlo využíva elektromotor. Je tichý a pomáha pri rozbiehaní a zrýchlení. Spaľovací motor je v prevádzke hlavne pri jazde na diaľnici. 

Nízke prevádzkové náklady

Jazda v hybridnom automobile je nielen ekologická a úsporná, ale vďaka intuitívnemu ovládaniu aj pohodlná. „Vodič pre dosiahnutie nízkych prevádzkových nákladov nemusí ovládať pravidlá ekonomickej jazdy. Stačí, ak je zvyknutý používať automatickú prevodovku, čo sa dá veľmi jednoducho naučiť,“ opisuje prednosti hybridov Alexander Rimek, predajný poradca firmy Autolux Košice. 

Okrem nízkej spotreby pohonných hmôt sa tieto vozidlá vyznačujú aj servisnou nenáročnosťou. „Kombinovaný pohon využíva brzdenie motorom, vďaka čomu sú menej opotrebovávané brzdové doštičky a kotúče. Zákazník tak dokáže ušetriť na údržbe,“ vysvetľuje Rimek. 

Práve pre svoje ekonomické prednosti volí hybrid čoraz viac podnikateľov. Do svojho vozového parku ich zaradila už nejedna ekologická taxislužba požadujúca nízko-emisnú prevádzku a dlhý dojazd. 

Program pre podnikateľov 

Pre zákazníkov, ktorí zvažujú nákup firemných automobilov, ponúka Toyota program Business Plus. „Klientom hľadajúcim ideálne služobné či úžitkové vozidlá pomôžeme s výberom modelu, ktorý bude najlepšie vyhovovať ich podnikateľskej činnosti,“ hovorí Rimek a dodáva, že v rámci programu poskytujú podnikateľom aj vyššie zľavy. 

Podľa neho je jednou z ďalších výhod vysoká zostatková hodnota hybridných vozidiel aj po 4 – 5 rokoch používania, kedy môžu byť odpísané z daní.

Autolux Košice
Cintorínska 7
040 01 Košice
www.toyota-kosice.sk

 

(ZK)

Čítajte viac: auto-moto

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím