PR 12.10.18

Viliam Novotný: Starkí si zaslúžia našu pomoc

foto: Viliam Novotný

Október je mesiacom úcty k starším. V tomto čase viac ako inokedy myslíme na našich rodičov či starých rodičov. Nie všetci majú to šťastie, že môžu na sklonku svojho života bývať so svojimi deťmi, vnúčatami a s rodinou. Problém nastáva, keď sa o nich nemá kto postarať. Aj v Košiciach je to problém, ktorý treba okamžite riešiť.

Počet obyvateľov Košíc vo veku nad 65 rokov prudko rastie, kým v súčasnosti ich je vyše 30-tisíc, podľa odhadov by ich malo byť v roku 2025 až 45-tisíc.

Obyvateľstvo starne, ale sociálne služby mesta pre túto skupinu Košičanov sa nerozvíjajú. 

„Zo súčasného rozpočtu mesta smerujú na túto oblasť iba tri percentá zo všetkých výdavkov mesta, čo je podľa mňa nedostačujúce,“ komentuje situáciu Viliam Novotný, kandidát na primátora mesta Košice. Túto časť rozpočtu treba podľa neho navýšiť a intenzívnejšie sa zaoberať problematikou seniorov a ich potrieb.

Nový domov seniorov

Ako vysvetľuje Viliam Novotný, situácia, keď na umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb treba čakať v Košiciach až dva – tri roky, je neprípustná. Vzhľadom na vek a často aj zdravotný stav sa niektorí čakatelia nemusia svojho miesta ani dožiť. „Košice potrebujú nový domov seniorov a ďalšie špecializované zariadenie. Využiť na to môžeme niektoré z priestorov patriacich mestu,“ dodáva Novotný. Ako príklad uvádza časť magistrátu mesta, tzv. bieleho domu.

Košické rodiny často riešia aj to, ako zabezpečiť starostlivosť o dlhodobo chorých či ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí potrebujú neustálu opateru. Nie je v silách každej rodiny plnohodnotne sa ujať starostlivosti o takého človeka. „Navrhujeme preto posilniť terénne sociálne služby a denné stacionáre, aby postačovali potrebám Košičanov. Zároveň navrhujeme, aby mestské časti dostali viac kompetencií, a zároveň aj viac financií z mestského rozpočtu, aby mohli lepšie zabezpečiť svoje  zariadenia opatrovateľských služieb,“ dodáva Viliam Novotný.

Aktívni seniori

Odchod do dôchodku nie je koniec života. Mnohí sa s týmto obdobím života trápia, odrazu nemusia chodiť do práce a majú veľa voľného času. Prípady, keď z toho vzniknú psychické či dokonca aj fyzické zdravotné problémy, nie sú ojedinelé. „Dôchodcom by sme mali pomôcť v tejto etape ich života. Mesto by malo zintenzívniť spoluprácu s komunitami dôchodcov a podporiť ich aktivity. Len ak sa bude vedenie mesta rozprávať s Jednotou dôchodcov, Inštitútom vzdelávania seniorov, Radou seniorov a ďalšími klubmi a organizáciami, len tak sa dozvie, čo by potrebovali a aké sú možnosti im pomôcť,“ uzatvára. 

Možností podpory je mnoho. Dôchodcovia sa chcú vzdelávať, zabávať alebo len tak stretávať a udržiavať spoločenské kontakty s ostatnými. Mesto môže finančne podporiť ich projekty, alebo vytvoriť vlastné, určené pre túto komunitu.

Dôchodcovia, ktorých Viliam Novotný denne stretáva, sa sťažujú hlavne na to, že je takmer nemožné dostať miesto v zariadení sociálnych služieb. Chýbajú im aj príležitosti a priestory, kde by sa mohli ako komunita stretávať.foto: Viliam Novotný
Dôchodcovia, ktorých Viliam Novotný denne stretáva, sa sťažujú hlavne na to, že je takmer nemožné dostať miesto v zariadení sociálnych služieb. Chýbajú im aj príležitosti a priestory, kde by sa mohli ako komunita stretávať. foto: Viliam Novotný

Čo by urobil Viliam Novotný ako primátor pre seniorov?
1.    Vyčleniť viac peňazí z mestského rozpočtu na sociálne služby v meste.
2.    Rozvíjať existujúce sociálne služby s dôrazom na kvalitu a efektivitu.
3.    Mestským častiam dať viac kompetencií a aj peňazí, aby mohli lepšie podporiť zariadenia opatrovateľských služieb.
4.    Posilniť terénne sociálne služby a denné stacionáre.
5.    Zriadiť nový domov seniorov v priestoroch mesta, v časti „bieleho domu“ .
6.    Rozšíriť zariadenia sociálnych služieb o špecializované zariadenie v časti Leteckej vojenskej nemocnice.
7.    Zintenzívniť spoluprácu s komunitami dôchodcov, podporiť aktívnych seniorov, ktorí sa zapájajú do rôznych projektov a činností.

Riešenia Viliama Novotného pre Košice – bezpečné a moderné mesto nájdete na stránke www.somkosican.sk.

 

Objednávateľ: LEAK, s. r. o., Mudroňova 57, Bratislava, 47176725. Zadávateľ: Viliam Novotný, Fatranská 1/C, 040 11 Košice. Dodávateľ: KOŠICE:DNES MEDIA, a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43 890 270

Vydavateľ nezodpovedá za obsah politickej reklamy.

Čítajte viac: volby

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím