PR 23.10.20

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s.: „Zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov i odberateľov sú absolútnou prioritou“

foto: archív VVS

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. ,(VVS) patrí k dominantným a stabilným spoločnostiam východoslovenského regiónu, ktorá vo svojich deviatich závodoch zamestnáva viac ako 2 000 ľudí a denne zásobuje pitnou vodou takmer milión obyvateľov. Vedenie spoločnosti už od úplného začiatku s plnou vážnosťou pristúpilo k situácii, ktorá zasiahla celý svet - pandémii ochorenia COVID-19 a hlavne k zodpovednému eliminovaniu jej rizík.

 „Vzhľadom na to, že pracujeme v sektore, v ktorom je nevyhnutné dbať na hygienu a na zdravie zamestnancov i obyvateľov, automaticky sme už pri prvých informáciách o koronavíruse začali konať. Zaviedli sme veľmi prísne interné pravidlá, ktoré sa v rámci celej krajiny začali aplikovať až neskôr. Naši zamestnanci hneď po vzniku tejto mimoriadnej situácie začali pracovať vo viaczmenných prevádzkach, aby sa tak plynule zabezpečil chod spoločnosti. Boli to najmä pracovníci, ktorí pracujú priamo pri výrobe, alebo pri opravách infraštruktúry. Prvá skupina bola doma, druhá v rezerve a tretia skupina pracovala. Nesmeli sa stretávať na pracovisku ani v šatniach, a to z dôvodu, aby nedošlo k nejakému ohrozeniu, pretože keby sa niektorý z nich nakazil, tak by sme automaticky museli vyradiť celú čatu. Pre nás je prioritou nepretržitý, plynulý prísun pitnej vody a, samozrejme, takisto aj čistenie splaškovej vody,“ hovorí Stanislav Hreha, generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s.

Prezident Asociácie vodárenských spoločností na Slovensku (AVS) Ing. Stanislav Hreha, PhD, a generálny riaditeľ VVS, a.s. Foto: archív VVS
Prezident Asociácie vodárenských spoločností na Slovensku (AVS) Ing. Stanislav Hreha, PhD, a generálny riaditeľ VVS, a.s. Foto: archív VVS

Prísne opatrenia od prvej chvíle

Východoslovenská spoločnosť, a. s., už od začiatku veľmi pozorne sledovala vývoj koronakrízy. Zaobstaranie ochranných pomôcok v takej veľkej spoločnosti nebolo jednoduché, hlavne s prihliadnutím na fakt, že po prepuknutí pandémie ich bol na trhu nedostatok. Zasadal krízový štáb, ktorý spoločne s generálnym riaditeľom iniciovali za bezpečnosť zodpovední pracovníci. Dokonca ešte pred 13. marcom, keď došlo na Slovensku k prvým razantným opatreniam, prišla VVS, a. s., s bezpečnostnými nariadeniami, ktoré mali jednoznačný cieľ - ochrániť všetkých zamestnancov spoločnosti a v neposlednom rade aj koncových odberateľov. 

Vo flexibilnej kooperácii jednotlivých útvarov spoločnosti bolo zabezpečené dostatočné množstvo ochranných prostriedkov, a to aj napriek tomu, že na trhu boli v tom čase veľké výpadky. Išlo hlavne o rúška a dezinfekčné prostriedky. Spoločnosť tak bola zrazu konfrontovaná so situáciou, s akou sa v podstate nikto na Slovensku doteraz nestretol. Počet pomôcok, ktoré musela  VVS, a. s., zaobstarať, sa rátali v prvej vlne na desaťtisíce. Respirátory, rúška, ochranné rukavice a obleky, ale aj germicídne žiariče určené na rýchlu dezinfekciu priestorov.

Foto: archív VVS
Foto: archív VVS

Na základe nariadenia hlavného hygienika Slovenskej republiky sa nakúpili aj bezkontaktné teplomery na meranie teploty nielen zamestnancov, ale aj dodávateľov či zákazníkov. Nákupom a rozmiestnením veľkého množstva dezinfekčných prostriedkov spĺňala VVS, a. s., aj tie najprísnejšie nariadenia. Situácia nebola jednoduchá aj kvôli nie úplne jasným celoplošným pokynom a požiadavkám na zamestnávateľov, ktorí neraz nevedeli, čo sú vlastne povinní pre zamestnancov na pracoviskách zabezpečiť. Napriek tomu však vďaka všetkým opatreniam, ktoré boli zavedené v závodoch VVS, a. s., ešte koncom leta nebol medzi zamestnancami ani jeden nakazený. 

„Naša spoločnosť má 75 percent pracovníkov v triede R. To sú ľudia, ktorí pracujú priamo v teréne alebo na pracoviskách, ktoré zodpovedajú za zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie. My si teda naozaj nemôžeme dovoliť veľké výpadky zamestnancov. Robíme všetko preto, aby celý ten systém v rámci ochrany proti COVID-u bol z našej strany maximálne zabezpečený a účinný. Musím však zároveň povedať, že i naši zamestnanci pristupujú od začiatku k opatreniam zodpovedne, keďže si sami veľmi dobre uvedomujú, že striktným dodržiavaním hygienických pravidiel výrazne prispievajú k plynulému chodu našej spoločnosti, nad čím samozrejme robíme aj pravidelnú a dosť veľkú kontrolu,“ pokračuje Stanislav Hreha.

Foto: archív VVS
Foto: archív VVS

Chod vodárenskej spoločnosti musí byť plne zabezpečený

Už v čase prvej vlny pandémie sa VVS, a. s., pripravovala na druhú vlnu, o ktorej sa v tom čase viedli len polemiky. Dostatočne sa predzásobili ochrannými a dezinfekčnými prostriedkami. Druhá vlna udrela v plnej sile a počty nakazených ľudí na Slovensku v súčasnosti rapídne rastú. Po zasadnutí pandemickej komisie prišla vláda v týchto dňoch s novou dávkou razantných opatrení a obmedzení. Napriek tomu, že sa aktuálne týkajú hlavne eliminovania spoločenských podujatí, reštauračných služieb a podobne, nie je vylúčené, že dôjde k ďalšiemu sprísneniu a novým, rozšíreným obmedzeniam. 

„K našim službám pre verejnosť patria aj zákaznícke centrá, ktoré však s najväčšou pravdepodobnosťou budeme musieť zatvoriť, ako to bolo počas prvej vlny pandémie. V takýchto prípadoch vybavujeme všetko e-mailom a telefonicky, pretože chceme, aby chod celej vodárenskej spoločnosti bol stopercentný, vrátane služieb a kontaktu s našimi odberateľmi,“ dodal Stanislav Hreha.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím