06.09.16

Vyšetrenie očí už v škôlkarskom veku

Včasná diagnostika zrakových porúch môže deťom zachrániť zrak. S prevenciou je však potrebné začať už pri nástupe do materskej školy. Potom už môže byť neskoro. 

Škúlenie, zlý odhad vzdialenosti, natáčanie hlavy, zakopávanie, neschopnosť uchopiť predmet či bolesti hlavy. To sú hlavné príznaky zrakových porúch u malých detí. Včasnou diagnostikou sa dajú tieto chyby odstrániť. Dôležité je začať už od útleho detstva. Odkladať návštevu lekára sa nemusí vyplatiť.

 

Už škôlkari

V mnohých prípadoch môže byť na vrátenie zraku neskoro. ,,Prvé samostatné dobrovoľné vyšetrenie zo strany rodičov by malo byť u trojročného dieťaťa, keď už má komunikačné zručnosti a dokáže spolupracovať pri vyšetrení alebo najneskôr v šiestom roku života. Vtedy má dieťa ešte nádej, že sa mu zrak môže upraviť,“ vysvetlila optometristka Ľudmila Kačengová. Ako ďalej uviedla, vyšetrenie u pediatra nestačí. Potrebná je aj návšteva očného lekára. A to bez ohľadu na to, či ide o zdravé dieťa alebo o dieťa s poruchami zraku. Pediater by ho mal poslať na takúto prehliadku ešte pred nástupom do materskej školy.

 

Zraková prevencia chýba

Podľa odborníčky zraková prevencia absentuje už v škôlkach. Kedysi chodil očný lekár priamo za deťmi, dnes to chýba. Učiteľky si musia vystačiť s vlastnými metódami a postupmi.

,,Dbáme na to, aby boli všetky aktivity zamerané na ochranu zraku detí. Napríklad pri čítaní alebo pri motorických cvičeniach. Dávame pozor, aby bola dodržaná vzdialenosť hlavy dieťaťa od knihy, správne držanie tela pri sedení pri stole, dobre osvetlená miestnosť a podobne,“ spresnila riaditeľka MŠ Zádielska Lucia Leškovská.

 

Skúška návštevy u lekára

Okrem toho robia učiteľky so svojimi deťmi rôzne aktivity zamerané na to, aby sa nebáli návštevy lekára a vedeli, čo ich tam čaká. Hrajú sa aj na vyšetrenie u očného a pri hre sa učia, aké dô
ležité je mať zdravý zrak. Podľa Leškovskej by v zariadení uvítali aj ,,naozajstného“ odborníka.

,,Deti sú v tomto prostredí zvyknuté a nemajú pocit paniky, že idú k lekárovi. Je pre ne oveľa prirodzenejšie, keď aj lekár urobí prehliadku očí nejakou hravou formou. Mohol by napríklad doniesť aj prístroj, ktorým by zmeral, či detičky majú očká v poriadku,“ doplnila Leškovská.

 

Poruchy zraku zistia aj učiteľky

Neraz sa stalo, že si poruchu zraku všimla až učiteľka v škôlke. Dieťa sa totiž len málokedy rodičom prizná, že dobre nevidí. Považuje to za normálne a nepripisuje tomu žiadnu dôležitosť. ,,U nových detí, ktoré k nám nastúpia teraz v septembri, napríklad zistíme, že sa potkýnajú pri hraní alebo si berú nejakú hračku príliš blízko. Vtedy vieme, že už niečo nie je v poriadku. Na základe toho rodičom oznámime, že by bolo vhodné navštíviť očného lekára,“ poznamenala Leškovská a dodala, že u väčšiny detí sa tieto podozrenia aj potvrdia.

 

Všímajte si svoje deti

Svoje ratolesti je preto potrebné si dôkladne všímať. Čím neskôr pôjdu na vyšetrenie zraku, tým je väčšia šanca, že budú nosiť okuliare. Vyhýbať by sa mali najmä pozeraniu televízie zblízka alebo sedeniu pri počítači.


Tipy na hračky a aktivity pri príprave na návštevu u očného lekára

 

vysetrenie_ocny_lekar (1)
Vyšetrenie u očného lekára môže byť aj zábava, pokiaľ dieťa vie, čo ho čaká.

Ak ste sa rozhodli ísť so svojím dieťaťom na vyšetrenie očí, mali by ste predtým vyskúšať zopár aktivít, ktoré pomôžu nielen vášmu drobcovi, ale aj vám a očnému lekárovi pri vyšetrení. Vždy je lepšie, ak dieťa vie, čo ho čaká. Nuž, a najlepšie sa to učí hrou.

 

Vonkajšie vyšetrenie oka

Oblasť očí je zvlášť citlivá, preto treba dieťa pripraviť na to, že sa mu lekár bude dotýkať tváre. Pár dní pred vyšetrením ho hladkajte po tvári a dotýkajte sa jeho očných viečok. Vytvorte príjemnú atmosféru a na pomoc si môžete vziať bábiku či medvedíka. Tak, ako sa budete dotýkať tváre hračky, dotýkajte sa aj tváre dieťaťa. Keďže pri vyšetrení bude potrebné si zakrývať jedno oko, skúšajte si to celá rodina. Vezmite čistú vreckovku a zakrývajte si ňou vždy jedno oko. Pomôcť môžu aj hračky, otecko, súrodenec. Majte poruke atraktívne obrázky, ktoré budete všetci rozpoznávať jedným okom.

 

Okluzor

Okluzor je prostriedok na zakrytie oka, ktorý sa používa na liečbu detského škúlenia a tupozrakosti. Deti nosia okluzory tak často, ako im to odporučí lekár. Môžu zakrývať oči striedavo alebo iba jedno oko. Už pred vyšetrením sa môžete s dieťaťom zahrať na piráta - zalepiť si oko lepiacim okluzorom či vyrobeným z náplasti. Určite sa pobavíte, keď si budete aspoň krátky čas zaslepovať jedno oko. Taktiež poslúži aj hračka. Postupne si dieťa zvykne a pri nosení okluzora nebude protestovať.

 

Meranie prístrojom

Očká sa vyšetrujú ručným alebo stolovým refraktometrom. Dieťa musí sústredene pozerať na jedno miesto. Vyskúšajte si to už doma. Polepte rolku od toaletného papiera a poslúži vám na hľadenie si z oka do oka. Možno si spomeniete na krasohľady, kde sa kamienky a koráliky ukladali do rôznych farebných obrazcov. Vyskúšať môžete aj dlhšiu papierovú rúrku. Dieťa ňou môže sledovať napríklad svetlo baterky či lampy, ktorá je oproti nemu. V prípade, že bude musieť mať dieťa bradu opretú o podložku, vyskúšajte pozerať si obrázky s podopretou bradou o operadlo stoličky.

 

Optotypy

Obrázky či písmenká, ktoré sa čítajú pri vyšetrení. Poznáme ich všetci, len možno nevieme, že sa tak volajú. Rôzne druhy optotypov nájdete aj na internete. Rodičia by si ich mali s dieťaťom prezrieť, oboznámiť sa nielen s ich podobou, ale aj s názvami. Rovnaký obrázok môže byť pre jedno dieťa jablkom, srdcom, paprikou či ušami zajaca.

 

 

Lea Heilová
Foto: shutterstock

 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím