Až tretina žien trpí týmto problémom. Nepodceňujte ho
Zhruba 30 – 40 laparoskopických operácií ročne realizuje ženám s prolapsom, teda poklesom panvového dna, profesor MUDr. Peter Urdzík, PhD., MPH – prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP a LF UPJŠ Košice.
„Práve sa pripravujeme na operáciu 51-ročnej pacientky, u ktorej došlo ku predpadnutiu maternice. Operovať z laparoskopického prístupu za použitia syntetickej siete sme sa u tejto ženy rozhodli vzhľadom na nález, pre samotnú podstatu miniinvazívneho prístupu ako aj vysokú efektivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť,“ začína rozprávanie profesor. Celý výkon trval približne 90 minút. „Pacientka sa môže vrátiť do domácej starostlivosti po 48 hodinách, pokiaľ sa u nej neobjavia pooperačné ťažkosti,“ dodal prednosta.
Diagnóza: pokles orgánov panvového dna
Trpí ňou tretina žien, najmä po 50-tke, výnimkou však nie sú ani mladšie pacientky. Oslabenie panvového dna postihuje najmä ženy po pôrode, resp. po viacpočetnom tehotenstve. Príznaky prolapsu panvových orgánov (POP) môžu byť rôzne:
- poruchy vyprázdňovania močového mechúra,
- únik moču pri námahe,
- pocit cudzieho telesa v pošve,
- vyprázdňovanie stolice,
- sexuálne disfunkcie a iné.
Najviac operácií tohto druhu sa robí práve v UNLP
Operačný endoskopický zákrok má pre ženy obrovský význam. „Anatomický efekt operácie je okamžitý a sprievodné ťažkosti, o ktorých sme hovorili, zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní po operácii,“ dodáva skúsený urogynekológ. Závesných operácií z laparoskopického prístupu – laparoskopická sakrokolpopexia sa robí v rámci Slovenska najviac práve na Gynekologicko-pôrodníckej klinike univerzitnej nemocnice.
„Snažíme sa tento typ operácie rozšíriť po celom Slovensku, aby bol doslova v každom okresnom meste lekár, ktorý by ho vedel pacientkam vykonať,“ rozpráva prednosta kliniky. V uplynulých mesiacoch zaškolil tím odborníkov z Fakultnej nemocnice v Žiline či v Prešove, na rade sú gynekológovia z nemocníc v Poprade.
Alarmujúce čísla
Len 3 z 10 žien, ktoré majú ťažkosti spojené s prolapsom, navštívia lekára, preto sa dôrazne odporúča nezanedbávať PREVENTÍVNE PREHLIADKY u gynekológa. „Ak žena pociťuje spomínané ťažkosti, dokonca ich už aj vidí, pretože áno, maternica sa dokáže posunúť tak nízko, že môže z pošvy vyčnievať až von, nebojte sa zdôveriť odborníkovi a vyhľadajte lekára. Vo včasnom štádiu zväčša nie je potrebná operácia a defekty je možné riešiť rehabilitáciou svalstva panvového dna. Ak je už operácia nevyhnutná, o konkrétnom type operačného výkonu vždy rozhoduje lekár na základe konkrétneho zdravotného stavu pacientky. Pokiaľ to jej zdravotný stav umožňuje, odporúčame pacientkam práve laparoskopický zákrok pomocou sieťového implantátu, ktorý je mininvazívny, efektívnejší a šetrnejší voči žene,“ uzatvára pre ženy tak citlivú tému urogynekológ Peter Urdzík.
Zdroj: TS UNLP
Odporúčané články
Uplynulý víkend sa na sídlisku Terasa niesol v znamení spoločenských tancov. V Spoločenskom pavilóne sa konalo prestížne podujatie Košice Grand Prix, ktoré zorganizoval tanečný klub Ellegance Košice spolu s partnermi vrátane mestskej časti Košice-Západ.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) začala očkovaciu sezónu proti chrípke. Ako prví dostali možnosť zaočkovať sa priamo na pracovisku zdravotnícki pracovníci nemocnice, ktorí chcú ísť príkladom. Nemocnica zabezpečuje bezplatné očkovanie proti chrípke aj pre verejnosť vo svojom vakcinačnom centre, ktoré je jediné na Slovensku v prevádzke celoročne.
Kardiochirurgický tím z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach spolu s odborníkmi z Lekárskej fakulty UPJŠ úspešne vykonal prvú operáciu na svete, pri ktorej pacientovi vytvorili pľúcnu chlopňu z jeho vlastného tkaniva. Zároveň nahradili poškodenú aortálnu chlopňu pôvodnou pľúcnou chlopňou pacienta.