Predseda lekárskych odborov dáva lekárom neúplné alebo žiadne informácie, tvrdí ministerstvo zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je rozčarované z prístupu predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktorý sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie. Mnohí lekári v nemocniciach sú uvádzaní do omylu. Rezort zdravotníctva to uviedol v tlačovej správe po návšteve najväčšej bratislavskej nemocnice.
Ako informovala hovorkyňa MZ, z diskusie so zdravotníkmi vyplynulo, že nedisponujú dokumentami ministerstva o plnení požiadaviek LOZ. “Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom šéfovi LOZ Petrovi Visolajskému dokument poslal ešte v utorok podvečer a jeho prijatie odborársky predák obratom potvrdil,” informuje rezort. “Máme za to, že prístup vedenia LOZ je neférový, keď opakovane počas prebiehajúcich rokovaní cielene mení požiadavky,” dodáva. Ako príklad uvádza, že vedenie LOZ zvýšilo koeficient za odpracovaný rok z 0,03 na 0,05 alebo prišlo s ďalšími požiadavkami nad rámec tých, o ktorých sa rokuje. V závere augusta 2022 malo zaslať ministerstvu ďalších 13 požiadaviek.
Ako zdôrazňuje rezort, k rokovaniam pristupuje s vážnosťou a rešpektom voči partnerom s cieľom nájsť dohodu. “Nájsť dohodu si však vyžaduje splniť tri základné podmienky u zainteresovaných strán: byť slušný, byť kompetentný a v neposlednom rade chcieť,” dopĺňa ministerstvo.
“Našli ste tam všetkých osem našich požiadaviek? My ich tam nevidíme,” reagoval predseda LOZ Peter Visolajský na dokumenty, ktoré dostal od ministerstva zdravotníctva a dodal, že lekárov a sestry, ktorí majú ponuky pracovať inde alebo sú pred dôchodkom, neudržia v zdravotníctve len sľuby.
Zdroj: (it, avl)
Odporúčané články
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.