25.05.20

Aj kňaz chce v nedeľu otvorené obchody

Foto: Veronika Janušková

Na rokovanie Národnej rady SR, ktoré začne 3. júna 2020, sú predložené zatiaľ dva návrhy na zmenu Zákonníka práce. Poslanci navrhujú rozšírenie zákazu maloobchodného predaja na nedele aj po skončení koronakrízy. Jeden predložili poslanci ĽSNS, druhý poslanci strany Smer-SD. Na zákaz nedeľného predaja však nemá rovnaký názor súčasná vládna koalícia.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si vie predstaviť zákaz nedeľného predaja, za by bola podľa neho aj väčšina prevádzkovateľov obchodných centier a odborárov. Na druhej strane SaS je proti. Zákaz sa nepáči ani analytikom či veľkej časti obchodníkov. Obmedzenie by podľa nich malo negatívny vplyv na ekonomiku a prinieslo by aj prepúšťanie. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov (80 %) sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna. Jednoznačne s tým súhlasí 59 % a skôr súhlasí 21 % opýtaných. Nedeľné obmedzenie v prípade supermarketov či väčších potravín neprekáža až 90 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý prebiehal 5. až 7. mája na vzorke tisíc opýtaných.

Čo si teda o zatváraní obchodov v nedeľu myslia známi Košičania? Ani u nich nevládne rovnaký názor.

Jozef Andrejčák.
Jozef Andrejčák.

Jozef Andrejčák
starosta mestskej časti Košice - Dargovských hrdinov

Som za to, aby boli obchody v nedeľu zatvorené. Jeden deň bez nákupov sa dá bez problémov vydržať, ľudia môžu stráviť voľný čas omnoho užitočnejším spôsobom s rodinou či priateľmi, pri športe alebo iných oddychových aktivitách.

Peter Gombita.
Peter Gombita.

Peter Gombita, 
farár a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život

Myslím, že nič nepokazíme, ak budú obchody v nedeľu otvorené. Veľa ľudí totiž v súčasnosti chodí v nedeľu do nákupných centier nielen na nákupy, ale aj relaxovať a za kultúrou, keďže sa tam organizujú rôzne programy. Ak majú centrá zabezpečené dostatočné striedanie pracovníkov, ktorí dostávajú za prácu v nedeľu príplatky, tak podľa môjho názoru by mohli byť v nedeľu otvorené. Moje skúsenosti z Nemecka, kde sú v nedeľu obchody zatvorené, hovoria, že v ten deň sú mestá príliš smutné, bez života. Nemali by sme ľuďom brať možnosti relaxu a kultúry. Ja to takto vnímam.

Slavomír Pavelčák.
Slavomír Pavelčák.

Slavomír Pavelčák
náčelník Mestskej polície Košice

Podľa môjho názoru je nedeľa čas na oddych. Vtedy by ľudia mali relaxovať. Pamätám sa na časy, keď boli obchody v nedeľu zatvorené a prežili sme bez ujmy. Na tento problém je však viac uhlov pohľadu. Na jednej strane si pracovníci obchodov môžu v nedeľu s príplatkami viac zarobiť a tie peniaze sú pre nich dôležité. Okrem toho sú aj iné profesie, ktoré musia pracovať aj v nedeľu. Na druhej strane však treba dať ľuďom možnosť, aby si po ťažkom pracovnom týždni oddýchli. Takže, ak by som to mal povedať jednoznačne, tak by som bol za to, aby počas nedelí ostali obchody zatvorené aj po skončení koronakrízy.   

Ida Sándor.
Ida Sándor.

Ida Sándor
módna návrhárka

Ja by som bola za to, aby boli zatvorené, aj keď chápem tých ľudí, ktorí chcú robiť v nedeľu a majú tak možnosť si privyrobiť. Nedeľa by mala byť  však viac venovaná rodine a stretávaniu sa s priateľmi. Myslím, že ľudia si vedia nakúpiť aj pred nedeľou.

Marek Antal.
Marek Antal.

Marek Antal
poslanec NR SR

Rád by som sa na to pozrel cez nejaké dáta, ktoré budú čoskoro k dispozícii. Neviem, či to v tejto chvíli potrebujeme a zároveň, či chceme byť krajina, kde budeme prikazovať našim občanom, čo majú alebo nemajú robiť v nedeľu. Ako poslanec NR SR budem v pozícii, keď budem musieť stlačiť tlačidlo, nie je to však pre mňa ideologické rozhodnutie. Aj keď chápem, že rodina je dôležitá súčasť nášho života. Ohrozí to však nejaké pracovné miesta, čo v dnešnej dobe (po korone) nie je veľmi dobré. Skôr sa prikláňam k tomu, že  by sme ich mali otvoriť v nedeľu, ale chcem sa rozhodnúť na základe dát. 

Jana Mojžišová.
Jana Mojžišová.

Jana Mojžišová
rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

Na túto otázku nemám jednoznačnú odpoveď. Kvôli môjmu veľkému pracovnému vyťaženiu nestíham nakupovať cez týždeň. Kým boli obchody otvorené v nedeľu, snažila som sa to dobehnúť a doplniť zásoby. Ale na druhej strane vnímam nedeľu ako priestor na stíšenie. Ak by neboli obchody otvorené, mohli by sme si viac užiť iné aktivity, mohli by sem sa viac venovať sebe, rodinám. Celkom by sa mi to páčilo, veď sme si to v posledných týždňoch vyskúšali. Ale priznávam, že by mi to trochu skomplikovalo život.

Erich Kočner.
Erich Kočner.

Erich Kočner
riaditeľ Zoo Košice

Úprimne nie som myšlienkou, aby v nedeľu boli obchody zatvorené, nadšený. Mladšie generácie a mestskí ľudia si na tento životný štýl zvykli a berú ho ako samozrejmosť.  A zatiaľ som nepočul od nikoho návrh riešení, aké pracovné príležitosti a kto chystá pre tých, ktorí by vďaka tomu prišli o prácu z dôvodu nadbytočnosti. A že by to bolo niekoľko tisíc ľudí na celom Slovensku, ja nám snáď všetkým jasné. Naviac ľudia z prihraničných regiónov by tým pádom ešte viac nakupovali v okolitých štátoch a ani si nechcem predstaviť, ako by to ruinovalo už beztak nekonkurencieschopných slovenských obchodníkov. Sám pracujem v oblasti povedzme služby, kde sme k dispozícii návštevníkom každý deň a funguje to síce s problémami, ale desiatky rokov na celom svete. Lebo sviatok - piatok o zvieratá v našej opatere musí byt postarané. Navyše, práca počas víkendov je dnes už aj lepšie zaplatená ako v minulosti a vylepšuje to rodinné rozpočty. Ja sám nakupujem z dôvodu pracovného vyťaženia hlavne počas víkendov a po večeroch. Zákazy a obmedzenia osobne vnímam ako zásah do demokracie, za ktorú som v novembri '89 bojoval.

Lucia Gurbaľová.
Lucia Gurbaľová.

Lucia Gurbaľová
námestníčka primátora mesta Košice

Myslím si, že môžu ostať zatvorené. Prikláňam sa k myšlienke, že nedeľa nemusí byť nákupným dňom, lebo si všetko vieme zabezpečiť a vybaviť počas ďalších dní v týždni. K nedeli sa hodí, aby to bol skutočný deň pokoja, deň pre relax a oddych. Behanie ľudí po obchodoch na pokojnej atmosfére nepridáva.

Ondrej Kandráč.
Ondrej Kandráč.

Ondrej Kandráč
muzikant, spevák

Som za zatvorenie. Je to taký prirodzený kolobeh, cyklus týždňa, že nedeľa je deň pokoja. Teraz tým nenarážam len na kresťanov, že nedeľa by sa mala sláviť. Nedeľa je naozaj zdrojom oddychu a rodinnej atmosféry, aby sme sa venovali jeden druhému a zostali doma. Každý, kto potrebuje, si môže nakúpiť v sobotu alebo pondelok.

(FER, JV, KAC, ML, TASR)

Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím