05.09.19

Nový majiteľ chce stavať parkovisko, domáci razantne nesúhlasia

Foto: Veronika Janušková

Obyvatelia blokov na Rastislavovej 2 až 14 majú obavy, že napriek platným rezidentským kartám nebudú môcť pri svojich domoch parkovať. Nový majiteľ pozemkov sa totiž rázne domáha svojich vlastníckych práv.

V priebehu uplynulého víkendu našli ľudia na svojich zaparkovaných autách lístok s týmto textom: „Vážená majiteľka, majiteľ! Pozemok, na ktorom je zaparkované vaše osobné motorové vozidlo, je vlastníctvom súkromnej osoby. Vzhľadom na neochotu Mesta Košice k riešeniu jestvujúcej situácie v tejto lokalite i rovnako nesúhlas dotknutých vlastníkov bytov Vám oznamujeme, aby ste svoje osobné motorové vozidlo dňom 03. 09. 2019 do 09.00 hod. preparkovali na iné miesto. V opačnom prípade Vaše vozidlo bude odtiahnuté za asistencie PZ SR.“

Tento oznam nahneval majiteľov bytov i áut na Rastislavovej. Foto: Veronika Janušková
Tento oznam nahneval majiteľov bytov i áut na Rastislavovej. Foto: Veronika Janušková

Chce sa vraj dohodnúť

V utorok ráno sa zišiel pri jednom z blokov na Rastislavovej hlúčik nespokojných domácich, ktorí vzrušene debatovali so splnomocneným zástupcom nového majiteľa Viliamom Markom. Podľa listu vlastníctva sa majiteľom pozemku, na ktorom stoja dva bytové domy, cesty a detské ihrisko, stal od augusta minulého roka Martin Halaj z Karvinej v Českej republike. „Pozemok kúpil od bývalých vlastníkov, ktorí žijú v Rumunsku a v Amerike. Predali mu to, lebo z tohto majetku nemali nič,“ vysvetľuje V. Marko.

Podľa jeho slov je snahou nového majiteľa dohodnúť sa pri riešení situácie s mestom. Vlastníci bytov by mali vlastniť plochu, na ktorej sú byty postavené, mesto by zasa malo vlastniť pozemky s cestami a zeleňou, spravovať na nich parkovanie či prístupy ku garážam.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Parkujú na cudzom?

Predstava nového majiteľa pozemkov je, že mesto ich odkúpi, alebo zamení za iné v rovnakej hodnote. „Ak to nedosiahneme, dávame to na súd a mesto bude musieť napríklad detské ihrisko vypratať, lebo dalo súhlas na jeho výstavbu na cudzom pozemku. Aj parkovacia stratégia mesta je iná ako naša predstava. Preto som dal ľuďom oznámenie, že tu nesmú parkovať, lebo sú na cudzom pozemku. Vlastník je jednoznačný, je uvedený na liste vlastníctva, na ktorom nie je žiadne vecné bremeno,“ hovorí V. Marko. 

Na námietky, že ľudia, ktorí bývajú v blokoch, sa stali vlastne rukojemníkmi vo vzťahu mesta s majiteľom pozemku, zástupca vlastníka kontroval, že nemajú vysporiadané ani vlastnícke vzťahy k pozemku, na ktorom byty stoja. „Pošlem vám faktúru, dáme to na súd a uvidíme ako súd rozhodne,“ zaznelo z jeho úst. 

Nikto ich k ničomu neprizval

Podľa zástupkyne vlastníkov bytov Zity Meltzerovej spomínaná výzva, ktorú obyvatelia našli na autách, poriadne pohla ich žlčou. „Ako je možné, že pred rokmi, keď sme sa zaujímali o to, ako sa môžeme dostať k pozemku pod blokmi, nám bolo povedané, že nemusíme nič robiť, lebo je na nich vecné bremeno? A teraz už nie je?“ pýta sa rozčarovaná vlastníčka bytu. 

Ako nám povedala, pred vyše rokom dostali nejaké informácie, že sa s pozemkami pod blokmi niečo deje, ale len prostredníctvom kuriéra, ktorý dával do schránok obálky s oznámením, že má niekto nárok na tieto pozemky. Potom zistili, že pri domoch chce ktosi postaviť súkromné parkovisko. 

„My síce rešpektujeme právo na súkromné vlastníctvo, ale tu nie je v poriadku viac vecí. V prvom rade spôsob a forma ako sa majiteľ domáha svojich práv. Neboli sme prizvaní k žiadnemu konaniu ani zo strany mesta ani zo strany súkromného majiteľa. Po druhé, absolútne nesúhlasíme s výstavbou nejakého parkoviska, ktoré by tu malo byť. To sme dali na vedomie aj magistrátu. Ani on s výstavbou nesúhlasí,“ tvrdí Z. Meltzerová.


Foto: Veronika Janušková 

Výstavbu parkovacích miest zamietli

O vyjadrenie k zámeru na úpravu parkovacích stojísk na Rastislavovej 2 – 14 požiadala mesto spoločnosť, ktorú si na to najal majiteľ pozemkov. Magistrát mesta opakovane zamietol výstavbu parkovacích miest v tejto lokalite, keďže, okrem iného, by boli na úkor existujúcej zelene a zasahovali by do plochy detského ihriska vo vlastníctve mesta Košice.

„Uplynulý mesiac sa uskutočnilo stretnutie Martina Halaja ako jedného z vlastníkov pozemkov v tejto lokalite s predstaviteľmi majetkového referátu Magistrátu mesta Košice. Pán Halaj na ňom mestu Košice prezentoval myšlienku zámeny pozemkov. Tú však do dnešného dňa žiadnym spôsobom nekonkretizoval a nedoručil nám ani návrh parciel, ktoré by za svoje pozemky chcel vymeniť. Sme pripravení sadnúť si za rokovací stôl s pánom Halajom a rokovať o konkrétnych návrhoch. Dôrazne však odmietame akékoľvek nátlakové akcie, ktorými sa chce domôcť toho, aby mohol v danej lokalite postaviť parkovacie miesta. Mesto Košice preferuje výstavbu parkovacích domov, ktorá sa nedeje na úkor už existujúcej zelene alebo detských ihrísk,“ uviedol riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop.

Na Ludmanskej autá ešte nestoja


S výstavbou súkromného parkoviska na zeleni pod oknami sa vlani borili aj obyvatelia domov na Ludmanskej a Palárikovej ulici.

Obyvatelia spomínaných blokov sa o prípravách na výstavbu parkoviska dozvedeli vlani na jar len náhodou. Jasne dali najavo, že nechcú prísť o kúsok zelene, ktorý im ešte pod oknami zostal. 

Viackrát začatiu stavby v priebehu niekoľkých mesiacov zabránili. Stavebné povolenie s pomocou právnikov terajšieho mestského poslanca Henricha Burdigu napadli žalobou na súde. Trvali totiž na tom, že neprizvaním za účastníkov staveného konania boli porušené ich práva.

Stavebné práce sa však koncom októbra minulého roku napriek tomu začali. Podľa tvrdenia investora ľudia o žiadnu zeleň nemali prísť. „Podložie parkoviska má tvoriť takzvaný ekoraster, teda umelohmotné tvárnice, cez ktoré bude prerastať tráva. Namiesto ôsmich ihličnanov, ktoré pri stavbe vyrúbali, vysadíme 10 nových listnatých stromov,“ povedal nám košický podnikateľ. 

Parkovacie miesta na Ludmanskej sú hotové, ale ešte prázdne. Foto: Veronika Janušková
Parkovacie miesta na Ludmanskej sú hotové, ale ešte prázdne. Foto: Veronika Janušková

Na novom parkovisku ohradenom plotom zatiaľ žiadne autá nestoja. Ako sme sa však dozvedeli, po viacerých námietkach obyvateľov Ludmanskej už bolo skolaudované. Súčasné vedenie mesta sa síce podľa informácií z magistrátu snažilo vyhovieť občanom, ale podmienky investora na prípadné preloženie parkoviska na iné miesto nemohlo akceptovať.

„Kolaudácii sa už nepodarilo zabrániť. Bývalé vedenie mesta bolo totiž veľmi ústretové k investorovi a o celom probléme sme sa od ľudí dozvedeli príliš neskoro, keď už bolo schválené územné aj stavebné rozhodnutie. Verím však, že z neriešiteľnej situácie na Ludmanskej sme sa dostatočne poučili. Vzhľadom na vlastnícke vzťahy môže totiž podobný problém nastať aj na Rastislavovej ulici a bude úlohou mesta, aby vyhovelo záujmu občanov,“ myslí si poslanec Burdiga.

reklamná správa

MESTO KOŠICE INFORMUJE O OBMEDZENIACH

VIAC INFO: CALL centrum 6419 100 a pomoc@kosice.sk

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím