01.11.17

V zastupiteľstve župy nič nenavrhli a veľa nepovedali. Tvrdia, že ako poslanci pracujú inde

foto: Veronika Janušková

Majú vzornú dochádzku, ale za celé volebné obdobie k veci, o ktorej sa rokovalo, prehovorili len raz. Aj takí poslanci sedia v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja. Za neaktívnych samých seba nepovažujú.

Denník KOŠICE:DNES zozbieral údaje zo zápisníc zastupiteľstva košickej župy v rokoch 2013 až 2017. Na základe nich zostavil rebríček aktivity poslancov.

Hodnotili sme tých, ktorí boli pred štyrmi rokmi zvolení do krajského parlamentu za mesto Košice a v sobotňajších voľbách kandidujú znova. Ukazovateľmi ich práce bol počet vystúpení k bodom programu, počet interpelácií a faktických poznámok, ako aj počet pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Podľa týchto kritérií sa na spodku rebríčka ocitli Iveta Kijevská (Šport do Košíc a na východ) a Jozef Andrejčák (Smer). Obaja pritom nechýbali ani na jednom z 25 zasadnutí zastupiteľstva.

Za takmer štyri roky mala Kijevská v poslaneckom zbore jednu faktickú poznámku. Kolegov ňou upozornila, že nemôžu riaditeľa úradu samosprávneho kraja poverovať úlohami, lebo je to kompetencia župana.

Jozef Andrejčák tvrdí, že takéto štatistické ukazovatele nevypovedajú o jeho aktivite. foto: veja
Jozef Andrejčák tvrdí, že takéto štatistické ukazovatele nevypovedajú o jeho aktivite. foto: Iveta Vaculová

Poslanci: Štatistika skresľuje

Andrejčák vystúpil k bodu programu len vo februári 2014. Ako člen rady školy vtedy predniesol výhrady k správe hlavného kontrolóra o kontrole v Obchodnej akadémii Polárna, ktorá prepustila učiteľa Ota Žarnaya.

Obaja poslanci zhodne tvrdia, že takéto štatistické ukazovatele nevypovedajú o ich aktivite. Kijevská hovorí, že jej práca poslanca je najmä o činnosti a príprave medzi zasadnutiami zastupiteľstva a komisií. Dodáva, že na rokovanie má prísť poslanec už oboznámený s materiálmi a so znalosťou problematiky.

„Niektorí poslanci sa na zastupiteľstvách snažia len zviditeľňovať, atakovať vedenie kraja a dehonestovať prácu zamestnancov úradu. Pozmeňujúce a doplňujúce záležitosti je mojou snahou do bodov programu dostať už v prípravnom konaní,“ povedala.

Andrejčák, ktorý je starostom sídliska Furča, zdôraznil, že na každom zastupiteľstve bol v návrhovej komisii. Tá pripravuje návrhy na uznesenia ako vyplynú z diskusie k bodom programu.

Kijevská s jednou faktickou poznámkou vraví, že niektorí kolegovia sa chcú len zviditeľniť. foto: veja
Kijevská s jednou faktickou poznámkou vraví, že niektorí kolegovia sa chcú len zviditeľniť. foto: veja

Diskutujú v klube a komisiách 

Vraví tiež, že o materiáloch diskutujú na zasadnutiach poslaneckého klubu a aktívny je v troch komisiách zastupiteľstva, ktorých je členom.

„Na týchto zasadnutiach, ale aj mimo nich, ako starosta mestskej časti som pravidelne komunikoval s jednotlivými odbormi úradu samosprávneho kraja, na základe jednotlivých podnetov, ktoré som evidoval od občanov, ako aj od starostu Košickej Novej Vsi,“ povedal Andrejčák.

Aj Anna Jenčová (Smer), ktorá mala celé volebné obdobie v zastupiteľstve štyri diskusné príspevky, hovorí, že k materiálom sa vyjadruje na komisiách. Za štyri roky chýbala na 37 zo 69 zasadnutí troch komisií, ktorých je členom.

„Niektoré veci, ako napríklad obnovenie činnosti RTG či ambulancie alergológie na poliklinike Nad jazerom, som riešila priamo s vedúcimi zamestnancami úradu,“ tvrdí.

Rebríček vedie poslanec Rastislav Trnka (nezávislý), ktorý teraz kandiduje za župana. Kolegov výrazne prevýšil v počte vystúpení v rozprave k prerokúvanému bodu (86), interpelácií (70), aj faktických poznámok (88).

Najmladší poslanec 

Dvojkou v rebríčku je Alfonz Halenár (nezávislý). Na rozdiel od Trnku ale nepodal ani jednu interpeláciu, čo je jeden z nástrojov poslaneckej kontroly výkonnej moci.

„Som rád, že som takto obstál, hoci som bol najmladším poslancom v zastupiteľstve a niektorí starší kolegovia mi to dávali najavo. Snažil som sa k práci pristupovať zodpovedne a svedomito, pripravoval som sa na každé zastupiteľstvo poctivo a dlho,“ hovorí Trnka.

A čo si myslí o poslancoch, ktorí tvrdia, že pracujú inde ako na zastupiteľstve, ktoré je verejné a sledovať ho môžu voliči? „Sčasti by to mohla byť pravda, ale keďže chodím štyri roky po celom kraji ako poslanec a nezaregistroval som ani iné ich aktivity, beriem to ako výhovorku,“ povedal.

Práca v teréne 

Veľký význam aktivitám v zastupiteľstve ale paradoxne nepripisuje ani Mária Grüllingová, ktorá sa na zasadnutiach vyjadrovala pravidelne, najmä k zdravotníckym témam. Z poslancov strany Smer, ktorú reprezentoval aj župan Zdenko Trebuľa, získala v rebríčku najviac bodov.

Práca poslanca podľa nej spočíva najmä v práci „v teréne“, v kontakte s obyvateľmi kraja a najdôležitejšia je práca v komisiách a komunikácia s odbornými útvarmi samosprávneho kraja.

„Ak poslanec zodpovedne vykonáva tieto aktivity, nie je väčšinou potrebné, aby ešte vystupoval k prerokovávaným bodom a podával interpelácie. Inak povedané, ten, kto často vystupuje na rokovaní zastupiteľstva a vystupuje ku všetkým témam, zďaleka nemusí patriť k najaktívnejším poslancom,“ povedala Grüllingová,

Predseda KSK Zdenko Trebuľa po troch volebných obdobiach už nekandiduje. foto k článku: veja, iv
Predseda KSK Zdenko Trebuľa po troch volebných obdobiach už nekandiduje. foto: veja

Poslanci vlastné materiály nepredkladajú

Za štyri roky zastupiteľstvo košickej župy schválilo len jeden materiál, ktorý predložil poslanec.

Prieskum denníka KOŠICE:DNES ukázal, že krajskí poslanci takmer vôbec nepredkladajú doplňujúce a pozmeňujúce návrhy k materiálom, ktoré predkladá predseda alebo podpredseda kraja. Za celé volebné obdobie ich bolo len sedem. Pravdepodobne jediným uznesením, ktoré nebolo vypracované na úrade župy a jeho predkladateľom bol poslanec, je materiál o odmietavom postoji Košického samosprávneho kraja k memorandu medzi ministrom hospodárstva a uránovou firmou. V roku 2014 ho zastupiteľstvo schválilo na návrh R. Trnku.

Hovorkyňa predsedu kraja Zuzana Bobríková vysvetľuje, že prijímanie a tvorba rozhodnutí na úrovni župy sú odlišné od procesu v Národnej rade, kde poslanci predkladajú vlastné legislatívne návrhy.
„Ak majú poslanci záujem riešiť nejakú problematiku, zvyčajne sa materiál pripravuje so všetkými odbornými náležitosťami na príslušnom odbore úradu, aj v spolupráci s poslancami, ktorí sa téme chcú venovať. Poslanci hlavnú časť svojej práce robia na pracovných rokovaniach komisií, v ktorých prebieha podstatná časť diskusie,“ povedala.

(ROK, HKL, PS, JV, FER)


Rebríček aktivity poslancov KSK

(podľa počtu vystúpení v rozprave, interpelácií, faktických poznámok a pozmeňujúcich alebo doplňujúcich návrhov) 

 • 247 - Rastislav Trnka (NEKA)
 • 109 - Alfonz Halenár (NEKA)
 • 32 - Mária Grüllingová (Smer)
 • 28 - Igor Jutka (Šport do Košíc a na východ)
 • 27 - Jozef Burian (Smer)
 • 23 - Daniel Rusnák (KDH)
 • 22 - Ľubica Blaškovičová (NEKA)
 • 10 - Renáta Lenártová (Smer)
 • 8 - Jaroslav Hlinka (NEKA)
 • 7 - Jozef Figeľ (KDH)
 • 6 - Ján Jakubov (Smer)*
 • 6 - Vladimír Saxa (KDH)
 • 4 - Anna Jenčová (Smer) 
 • 1 - Jozef Andrejčák (Smer) 
 • 1 - Iveta Kijevská (Šport do Košíc a na východ)

(* ako náhradník nastúpil až vo februári 2016)

 

Účasť na zastupiteľstve 

 

Najviac: 

 • 100 percent - J. Andrejčák, J. Figeľ, A. Jenčová, I. Kijevská, R. Trnka
 • 96 percent - M. Grüllingová, A. Halenár, V. Saxa 

Najmenej: 

 • 84 percent - J. Hlinka 
 • 82 percent - J. Jakubov 

 

 

Účasť na komisiách

 

Najviac:

 • 100 percent - M. Grüllingová
 • 83 percent -  R. Trnka, A. Halenár 

Najmenej: 

 • 43 percent - J. Hlinka 
 • 39 percent - I. Jutka, I. Kijevská

 

Čítajte viac: volby ksk

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím