PR 13.07.18

Drienková skala - Malý Sivec

foto: ed

Pokiaľ máte záujem o nenáročnú túru, ktorá vás zavedie na miesto s dobrou vyhliadkou na okolité vrchy, vyberte sa na Drienkovú skalu. Na túto túru sa môžete vydať autom aj hromadnou dopravou. 

Z tohto čarovného miesta môžete okrem Ružínskej priehrady či pohoria Volovské vrchy za priaznivých podmienok pozorovať aj Vysoké Tatry. Ako sa tam teda dostať? 

Začiatok cesty

Túra sa začína na brehu Ružínskej priehrady. Z autobusu vystúpte na zastávke Košické Hámre, most. Vydajte sa ďalej v smere jazdy autobusu od turistického smerovníka pred mostom a nechajte sa ďalej viesť zelenou značkou. Choďte po asfaltke pomedzi chaty. Následne odbočte doprava na stúpajúcu lesnú cestu s rampou. Tam sa začína výstup k vášmu cieľu. Chvíľu stúpajte lesnou cestou. Na jednej z ostrých pravotočivých zákrut stojí pekný drevený smerovník a červená miestna značka (trojuholník) s nápisom Drienková skala, tá vás pošle doľava. Najprv prejdite lesnou cestou a potom lesným chodníkom až na okraj zrázu. Potom strmo nahor.  

Pohľad na „Ypsilonku“ z Drienkovej skaly. foto: ed
Pohľad na „Ypsilonku“ z Drienkovej skaly. foto: ed

Prechádzka cez Sivecké lúky

Drienková skala (známa aj ako Malý Sivec) sa rozprestiera priamo nad známou Ružínskou „Ypsilonkou“ – miestom, kde sa k hlavnému ramenu pripája zátoka od Košickej Belej. Keď si vychutnáte výhľad, pokračujte červenou značkou lesom a cez Sivecké lúky opäť k zelenej značke, ktorú ste pred chvíľou opustili. Pokračujete doľava až do sedla k turistickému smerovníku a posedeniu so stolom a lavicami. Ešte 20 minút strmého stúpania, prechod skalného hrebienka a budete stáť pri vrcholovej skrinke.  

Ak ste prišli autom, vráťte sa po zelenej späť k mostu, ak ste využili prepravu autobusom, môžete odbočiť doprava na žltú značku smer Ružín, zastávka. Strmo popod elektrické vedenie prejdite až k ceste okolo priehrady a po chvíľke kráčania po asfalte odbočíte so značkou doprava cez lúky s výhľadom na skalné bralo Sivca. Ponad Konskú skalu sa cez lesík dostanete na ďalšie lúky so salašom. Do ústia doliny Ružínok sa dostanete už po modrej značke na cestný most cez vyrovnávaciu nádrž až k železničnej zastávke Ružín, ktorá je vo svahu nad cestou.

 

(ML, ED)

Čítajte viac: turistika vylety

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím