11.08.18

Na tomto malebnom mieste nájdete najkrajšiu nočnú oblohu na Slovensku!

ilustračné foto: pexels.com

Nie je nič krajšie, ako počas teplých letných večerov ležať na deke, vychutnávať si dobrý nápoj a pozerať sa na hviezdy. Fascinujúce nekonečno, milióny súhvezdí či meteorický roj z vás na chvíľku spravia maličkého mravčeka v krásnom, no nekonečnom svete.

Vinou svetelného smogu, ktorý je výrazný najmä vo väčších mestách, o pohľad na oblohu posiatu hviezdami môžeme len snívať. Na Slovensku však existuje miesto, ktoré vám ukáže za jednu noc viac krásy a divov, ako by ste si mohli priať. A ak máte po ruke svojho milovaného partnera, tým výnimočnejší bude aj pohľad na hviezdy.

Park tmavej oblohy Poloniny je najznámejším a zároveň najtmavším miestom v severovýchodnom rohu Národného parku Poloniny, ktorý sa okrem iného vyznačuje tým, že má výnimočne malú hustotu osídlenia. Zároveň je to najmenej navštevovaný národný park na Slovensku, preto je vplyv človeka na životné prostredie minimálny. Národný park leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Na obdivovanie nočnej oblohy určite patrí k tým najlepším miestam. Ani táto oblasť sa síce nevyhla svetelnému znečisteniu, našťastie, jeho negatívny vplyv je len minimálny. Tento park s netradičným názvom vznikol z iniciatívy Slovenského zväzu astronómov amatérov. Skupinka milovníkov vesmíru sa snažila túto najtmavšiu oblasť premeniť na verejný park. A aj sa im to pred takmer ôsmimi rokmi podarilo. 

reklamná správa

Park tmavej oblohy bol založený s cieľom informovať verejnosť o prostredí, ktoré určite patrí medzi najvýnimočnejšie v našej krajine. Dôležité je podľa zakladateľov parku vzdelávanie verejnosti o problematike ochrany nočného životného prostredia, svetelného znečistenia a smogu, ktoré najviac spôsobujú pouličné osvetlenie, reklamy a rozsvietené obchodné centrá. Park je najtmavším miestom Slovenska, kde nočná obloha je zachovaná takmer vo svojej prírodnej podobe. Podobných miest je v civilizovanom svete už veľmi málo. Na nočnej oblohe vidno za dobrého počasia všetky objekty a úkazy typické pre prírodnú oblohu. 

(SŠ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím