24.11.20

Tri roky spolupráce na Spišskom Jeruzaleme priniesli svoje ovocie

foto: KRT

Historicky unikátne územie na hranici dvoch samosprávnych krajov východného Slovenska je už tri roky miestom úspešnej spolupráce, ktorá do povedomia návštevníkov Spišského hradu prinavracia krajinnú pamiatku nadnárodného významu – kalváriu Spišský Jeruzalem. 

Na projekte sa od roku 2017 spolupodieľajú Košický samosprávny kraj (KSK), Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) a Spišské biskupstvo. Vďaka tomu do populárnej UNESCO lokality doteraz putovalo 14-tisíc eur z krajského dotačného programu Terra Incognita a 17-tisíc eur zo zdrojov Rímskokatolíckej cirkvi - Biskupstvo Spišské Podhradie.

reklamná správa
 

Osadené „božie muky“

KSK podporil túto návštevnícky významnú lokalitu prvýkrát ešte v roku 2017 prostredníctvom svojho dotačného programu Terra Incognita.

„V tomto roku sme dokončili turistické značenie v celkovej dĺžke 3,5 kilometra, pribudla nová turistická a vyhliadková trasa, opravili sa dve kaplnky, tzv. božie muky, ktoré sú súčasťou komplexu a v ich okolí bola odstránená ilegálna skládka. Finančná podpora smerovala aj do vytvorenia virtuálneho turistického sprievodcu v podobe aplikácie pre mobilné telefóny a rekonštrukcie oltárneho obrazu v jednej z kaplniek. Aj takýmto spôsobom sa snažíme podporovať pútnický turizmus a lokality, ktoré majú potenciál prilákať návštevníkov do nášho kraja,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Keďže sa sanačné zásahy do objektov kaplniek a „božích múk“ realizovali v historicky významnej lokalite, boli dôkladne konzultované s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky. Vlani boli aktivity zas zamerané na úpravu terénu, tvorbu oddychových zón a osadenie orientačno-informačných tabúľ.

Spišský Jeruzalem. zdroj foto: KRT
Spišský Jeruzalem. Foto: KRT

Prepojený so Spišským hradom

Obnovou Spišského Jeruzalema sa župa spolu so Spišským biskupstvom a Klubom slovenských turistov snaží zachovávať vzácne kultúrne dedičstvo sústredené v okolí Spišského hradu, ktoré je zapísané v zozname UNESCO.

„Spišský Jeruzalem je geograficky neoddeliteľnou súčasťou rozsiahlej a návštevnícky veľmi obľúbenej lokality s dominantou Spišského hradu. Ten je pochopiteľne hlavnou atrakciou územia, ale naše spoločné úsilie smeruje k tomu, aby návštevníci po jeho prehliadke zostúpili do podhradia a zdržali sa napríklad aj v okolí Spišskej Kapituly a Spišského Jeruzalema. Z takto predĺženého pobytu bude následne profitovať aj mesto Spišské Podhradie,“ dodala Vargová Jurková.

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím