08.12.18

Vianočné trhy v Európe. Z Košíc len na skok

foto: shutterstock

Hrejivé varené víno, rozvoniavajúce dobroty, sladké perníky, koledy... Čarovná atmosféra Vianoc dorazila aj k nám do Košíc. Ako však vyzerajú vianočné trhy v európskych metropolách? 

Vianočné trhy v Budapešti. Foto: TASR
Vianočné trhy v Budapešti. Foto: TASR

Budapešť

Naši južní susedia sa môžu popýšiť jednými z top vianočných trhov v Európe. Ponuka stánkov rozložených po námestí Vörösmaty a v okolitých uličkách je naozaj široká. Svoje výrobky tu predávajú desiatky remeselníkov. Návštevníci tu nájdu všeličo od medovníkov, cez šperky, kožené výrobky až po pečené gaštany, marcipán či ručne vyrobené čokoládové bonbóny. Nechýba ani varené víno či punč. Výber jedla je jedným z najpestrejších v Európe. Klobásky, údené kolená, halászlé... Nečudo, veď maďarská kuchyňa je jeden veľký gastronomický zážitok.  

Vianočné trhy vo Viedni. Foto: Shutterstock
Vianočné trhy vo Viedni. Foto: Shutterstock

Viedeň

Aj keď je toto mesto lákavé hlavne pre západniarov, cestu si tam v posledných rokoch nachádza aj množstvo Košičanov. Viedeň je známa tým, že každá mestská časť má svoje vlastné vianočné trhy, najväčšie však nájdete v centre pred viedenskou radnicou, nazývajú sa Christkindlmarkt. Trhy sú známe nielen kulinárskymi špecialitami, ale aj bohatým kultúrnym programom. Perníky, pečené klobásy,  mandle v karamele, punč vo vianočných šálkach, ktoré si môžete nechať. Aj to zažijete na vianočných trhoch vo Viedni.

Vianočné trhy v Prahe. Foto: TASR
Vianočné trhy v Prahe. Foto: TASR

Praha

Pražské vianočné trhy patria k najvyhľadávanejším v Európe. Ich história siaha až do 19. storočia.  Konajú sa na Staromestskom námestí a Václavskom námestí. Na svoje si tam prídu najmä milovníci tradičných českých jedál. Vychutnajte si atmosféru vianočných trhov, vôňu tradičnej pečenej šunky a „svařáku“. Nájdete tam však aj ručne vyrábané  dekorácie, suveníry či medovníky. Vianočnú atmosféru dodáva aj pestrý kultúrny program. 

Vianočné trhy v Krakowe
Vianočné trhy v Krakowe. Foto: Shutterstock

Krakow

Vianočné trhy v Krakowe každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta.  Pravidelne sa konajú na hlavnom námestí  Rynek Główny. V zime sa námestie premení na čarovnú vianočnú rozprávku, kde si môžete pochutiť na tradičných poľských špecialitách, akým je napríklad bigos. Okrem nápojov na zahriatie, ako varené víno či punč, tam môžete ochutnať aj pitný med. 

reklamná správa

ŠKODA Scala už v predaji!

Objednajte sa na testovaciu jazdu na vozidle ŠKODA Scala v Moris Slovakia na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac
 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím