11.09.18

Akademici z Košíc podporujú bratislavských kolegov

foto: tasr

 AKTUALIZOVANÉ 

Slovenská akadémia vied (SAV) žiada, aby sa jej pracoviská pretransformovali na verejné výskumné inštitúcie. V celom procese vládne chaos a právna neistota.

V Košiciach je osem ústavov SAV. Okolo 250 košických akademikov sa dnes (11. 9.) zišlo v aule SAV na Watsonovej ulici. „Takto podporili iniciatívu Veda chce žiť, ktorá v Bratislave organizovala protestný pochod pred parlamentom SR s cieľom presvedčiť poslancov NR SR, aby nehlasovali za novelu zákona o SAV, ktorú vetoval prezident A. Kiska,“ povedal pre KOŠICE:DNES Ján Gálik, riaditeľ Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach. Na bratislavskom pochode sa zúčastnilo asi 500 vedcov.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Vedci z Košíc sa obávajú zrušenia ústavov. foto: tasr
Vedci z Košíc sa obávajú zrušenia ústavov. foto: tasr

Na zhromaždení prehovoril podpredseda SAV Juraj Koppel a v diskusii viacerí pracovníci akadémie v Košiciach. „Účastníci zhromaždenia deklaratívne podporili vyhlásenie, v ktorom vyjadrili podporu bratislavským kolegom, a tiež plnú podporu aktivitám iniciatívy Veda chce žiť,“ uviedol J. Gálik. Iniciatíva je toho názoru, že v prípade prelomenia veta prezidenta SR a opätovného schválenia zákona o vysokých školách môže dôjsť k zrušeniu všetkých ústavov akadémie.

Ministerstvo školstva a vedenie SAV sa na procese transformácie nevedia dohodnúť. SAV informuje o kolapse, ktorý by nastal, ak by poslanci Národnej rady schválili novelu o SAV. Ministerstvo zas tvrdí, že SAV nedodržala podmienky transformácie. 

Ako dnes informovala TASR, poslanci neodložili hlasovanie o novele zákona o vysokých školách.

Poslanci prelomili veto prezidenta
Inštitúcie Slovenskej akadémie vied (SAV) zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. V utorok 11. septembra o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR 76 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta k zákonu o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV. Zákon bol opätovne schválený.
Organizácie, ktoré nesplnili podmienky sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI). SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií. Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI. (TASR)

Košickí vedci diskutovali o situácii v SAV

Viac k téme

03.08.18
Košickí vedci diskutovali o situácii v SAV

reklamná správa

Čítajte viac: slovensko veda

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím