14.12.16

Akcie mesta v KOSIT-e chcú už najmenej dvaja

Foto: Veronika Janušková

Mesto najneskôr do konca januára vyhlási tender na predaj takmer celého svojho podielu v spoločnosti KOSIT,  ktorá má v Košiciach do roku 2021 istý monopol na zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu, aj letnú a zimnú údržbu komunikácií. Už teraz má najmenej dvoch záujemcov.

Zámer previesť 29 z 34 percent akcií samosprávy schválili mestskí poslanci v pondelok. Minimálna cena za ich prevod na základe verejnej obchodnej súťaže bola stanovená na takmer 4,1 milióna eur, čo je viac ako všeobecná hodnota podielu samosprávy stanovená znalcom (3,1 milióna) ale menej ako jeho nominálna hodnota (4,8 milióna) .

Investičná skupina Wood Waste Management, ktorá stojí aj za parkovacou firmou EEI, má v Kosite 66 percent. Na akcie mesta má predkupné právo, čo znamená, že ak by iný záujemca ponúkol viac, Wood by podiel aj tak získal, ak by dorovnal túto navrhovanú cenu.

Skupina ešte v októbri mestu napísala, že má záujem rokovať o uplatnení predkupného práva. V novembri prišiel samospráve ďalší list, ktorý obsahoval ponuku spoločnosti KOSIT "na odkúpenie vlastných akcií" od mesta. V praxi by išlo o ich priamy predaj, pri ktorom by mesto za štyri milióny eur z KOSIT-u vystúpilo, jeho akcie by sa zrušili a podiel Wood v podniku by sa tým automaticky zvýšil  Túto alternatívu ale poslanci schválením súťaže vylúčili.

Raši: Na investície nemáme 

Primátor Richard Raši (Smer) hovorí, že ak by mesto v Kosite zostalo, muselo by sa podieľať na investíciách do obnovy technológií a ďalších oblastí, ale na to nemá v rozpočte peniaze. Úver podľa neho nie je vhodným riešením, lebo by samosprávu len zaťažil a z KOSIT-u by aj tak kvôli použitiu zisku na investície nedostávala žiadne dividendy.    

"Aj keď súťaž prebehne, neznamená to, že akcie nutne odpredáme. Poslanci sa rozhodnú podľa vysúťaženej sumy či k prevodu dôjde alebo nie. Pokiaľ by sme 29 akcií predali, tieto financie budeme môcť použiť na rozvojové projekty mesta a pre mestské časti," povedal Raši.   

Od riaditeľa KOSIT-u Mariána Christenka dostali poslanci informáciu o prebiehajúcom súdnom spore, v ktorom KOSIT zažaloval taliansku firma Ruths na medzinárodnom arbitrážnom centre vo Viedni. Ruths dodal turbogenerátor na výrobu elektrickej energie, ktorého vady pravdepodobne spôsobili v roku 2015 rozsiahlý požiar spaľovne. Hodnota arbitráže je približne dvanásť miliónov eur a ak by ju KOSIT prehral, platiť by muselo aj mesto.               

Riaditeľ KOSIT-u M. Christenko. / Foto: Veronika Janušková
Riaditeľ KOSIT-u M. Christenko. / Foto: Veronika Janušková

Audit nebude

Návrh nezaradených poslancov Marcela Gibódu a Jaroslava Polačeka, aby si mesto dalo urobiť nezávislý audit, ktorým by preverilo nevyhnutnosti deklarovaných investícií, zastupiteľstvo nepodporilo.    

Polaček ale bude v komisii na vyhodnocovanie návrhov predložených v súťaži. Za jej ďalších členov boli na návrh námestníka primátora Martina Petruška (Smer) schválení Ján Jakubov (Smer), Igor Sidor a Cyril Betuš (obaja z klubu Šport do Košíc). Doplní ich jeden zástupca mesta.       

Podľa investičného plánu, ktorý manažment KOSIT-u pred zastupiteľstvom ešte navyšoval, je na modernizáciu technológie spaľovne, obnovu vozového parku a ďalšie projekty potrebné do roku 2021 vynaložiť vyše 54 miliónov eur. Ďalších devätnásť miliónov predstavujú splátky úverov a leasingov. 

Predbežná ponuka 

Napriek tomu  už na magistrát poslala indikatívnu, teda nezáväznú a predbežnú ponuku aj firma Marius Pedersen, čo je slovenská dcéra najväčšej súkromnej dánskej spoločnosti v oblasti nakladania s odpadmi. Píše, že sa tendra zúčastní a je ochotná za akcie mesta zaplatiť 5,5 milióna eur."Zároveň prezentujeme náš záujem, ako budúceho akcionára, vyrokovať s mestom fixáciu súčasnej cenovej úrovne služieb nakladania s odpadom na dlhšie časové obdobie," napísali členovia predstavenstva Oliver Šujan a Slavomír Faško.   

Päťpercentný podiel na základnom imaní , ktorý by mestu v KOSIT-e po predaji 29 akcií zostalo, by mu zaručilo jedného zástupcu v dozornej rade.  

Podľa rozpočtu na rok 2017, ktorý tiež v pondelok schválilo zastupiteľstvo, zinkasuje KOSIT od mesta za odvoz a zneškodňovanie komunálneho odpadu 11,3 milióna eur, za zimnú údržbu komunikácií 1,3 milióna a za ich čistenie 1,2 miliónov.  

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: kosit

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím