05.04.17

Akcie v KOSIT-e chce aj miliardár Křetinský

Foto: Veronika Janušková

Na magistráte mesta Košice včera otvárali obálky so záujemcami o kúpu podielu v odpadovej firme. Najvyššiu ponuku dala firma českého miliardára Daniela Křetinského. 

Ponuku na kúpu 29 percent akcií mesta podľa očakávania predložil samotný KOSIT s väčšinovým vlastníkom Wood Waste Management. Ďalšími účastníkmi tendra sú právnická firma AKMG z Banskej Bystrice a akciová spoločnosť AVE SR Východ so sídlom v Prahe. 

Práve táto spoločnosť dáva mestu za jeho akcie najviac, a to 4,61 milióna eur. O 350-tisíc eur menej ponúkli právnici z Banskej Bystrice a niečo cez štyri milióny je pripravený zaplatiť Wood.  

„V procese vyhodnocovania sme zistili určité formálne nedostatky. Všetky spoločnosti zložili zábezpeku 500-tisíc eur, ale AVE o tom chýbal doklad,“ povedal predseda výberovej komisie a poslanec Igor Sidor (Šport do Košíc). 

Rozhodnú poslanci

KOSIT zasa nepredložil dostatočný počet kópií dokumentov. Do 12. apríla majú firmy nedostatky napraviť. 

Najvyššia ponuka bude následne predložená do 30 dní na uplatnenie predkupného práva majoritnému akcionárovi KOSIT-u. „Môže si ho uplatniť v prípade, že dorovná najvyššiu ponuku,“ uviedla hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová. 

Zmluvu o prevode akcií s úspešným účastníkom súťaže budú schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva 19. júna.  

Spoločnosť AVE SR Východ vznikla len 19. januára. Členmi jej predstavenstva sú Vítězslav Tymr a Jiří Nováček. Ide o ľudí z impéria českého miliardára Daniela Křetinského. Tymr je aj konateľom slovenskej dcéry AVE SK odpadové hospodárstvo a slovenskej dcéry výrobcu autobusov SOR. 

AVE kúpil od Rakúšanov 

Druhý konateľ novozaloženej firmy, Jiří Nováček, je šéfom EP Industries, do ktorej spadá jedenásť Křetinského firiem. Skupinu AVE Křetinský kúpil práve cez EP Industries v roku 2013 od rakúskej Energie AG.  

AVE Holding zahŕňa celý rad podnikov, ktoré mimo odpadové hospodárstva pôsobia tiež v segmentoch energetického strojárenstva, dopravnej infraštruktúry a automobilového priemyslu. 

Advokát Matúš Gémeš z firmy AKMG sa stal známy právnym zastupovaním mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka, podnikateľa Jána Kubašiaka aj modelky Marie Kukučovej. 

Wood Waste Management patrí rovnako ako parkovacia firma EEI do investičnej skupiny Wood Company.

Foto: Veronika Janušková

Šulc
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím