23.02.18

Ako dostať ľudí z áut do MHD

foto: Veronika Janušková

Preferencia električiek by mala byť len jednou časťou systému, ktorý dostane cestujúcich z áut individuálnej dopravy do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy.

Dopravná situácia je komplikovaná v každom väčšom meste. Nervy vodičov ničia prepchaté cesty, križovatky či čakanie v siahodlhých kolónach najmä počas dopravných špičiek. Príčinou je bezpochyby príliš veľký počet motorových vozidiel. V Košiciach ich je evidovaných spolu vyše 116-tisíc.

Pri ich veľkom počte je veľmi zaujímavá skutočnosť, že v drvivej väčšine cestuje po meste autom len jeho vodič. Napríklad na Hviezdoslavovej ulici počas popoludňajšej dopravnej špičky sme za tri minúty napočítali, že zo 60 osobných áut išiel v 56 len vodič, v troch sme narátali dve osoby a len v jednom cestovali štyria ľudia.

reklamná správa

Podľa primátora Richarda Rašiho treba ľudí doviesť k tomu, aby v meste uprednostňovali hromadnú dopravu. „Nejde tu len o pohodlie cestujúcich či klimatizáciu električiek a autobusov. Musíme dospieť k stavu, že autobusom alebo električkou sa človek dostane tam, kam potrebuje skôr, ako vlastným autom. Prostriedky MHD musia mať absolútnu preferenciu, napríklad pruhmi len pre autobusy, alebo pri električkách úplnou preferenciou pri prejazde križovatkami. To sa však dá dosiahnuť len na úkor individuálnej automobilovej dopravy. Nastanú zápchy, cesta autom sa predĺži. Zasa bude niekto nespokojný a bude ich dosť – vodiči osobných áut,“ konštatoval primátor. 

Ako však upozorňujú Košičania, prvoradými podmienkami na dosiahnutie opísaného stavu je naozaj fungujúca, pohodlná, presná a dostupná MHD. Chýbať nesmú ani záchytné parkoviská na vhodných miestach s pohodlnou dostupnosťou centra autobusmi či električkami.

Prednosť električiek až po modernizácii tratí

Viac k téme

23.02.18
Prednosť električiek až po modernizácii tratí

Čítajte viac: doprava mhd

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím