18.07.19

Akvapark možno bude pri Čižaticiach. Župa začne s geotermálnym vrtom

Foto: archív KSK
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

AKTUALIZOVANÉ 

Košický samosprávny kraj (KSK) dá urobiť geotermálny vrt pri obci Čižatice, aby zistil, či by tu bolo možné postaviť akvapark, ktorý by teplé vody z podzemia využíval. Informoval o tom župan Rastislav Trnka (nezávislý).

Čižatice sú od Košíc vzdialené asi dvadsať kilometrov. Ministerstvo životného prostredia v katastri obce eviduje prieskumné územie na geotermálne vody. Má rozlohu vyše 58 kilometrov štvorcových a platnosť povolenia na geologické práce je do marca 2023.

Župa vlastní v tejto lokalite cez svoju príspevkovú organizáciu, Správu ciest KSK, asi päť hektárov. Na týchto pozemkoch by sa mali robiť vrtné práce. Náklady na ne vo výške približne dva milióny eur navrhuje vedenie kraja hradiť z rezervného fondu. V auguste to bude schvaľovať zastupiteľstvo.

„Ak všetko pôjde bez väčších zdržaní, samotný vrt by sa mal zrealizovať v priebehu budúceho roka. Následne budú vykonané hydrodynamické skúšky a spracovaná bude štúdia uskutočniteľnosti, ktorá ukáže, ako najlepšie využiť potenciál ukrývajúci sa pod povrchom,“ povedal župan.

poslanec zastupiteľstva KSK Viktor Dulina, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a poslanec zastupiteľstva KSK Martin Smrčo počas tlačovej konferencie. Foto: TASR
Poslanec zastupiteľstva KSK Viktor Dulina, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a poslanec zastupiteľstva KSK Martin Smrčo počas tlačovej konferencie. Foto: TASR

Majú prieskumy z okolia 

Trnka mal zámer termálneho kúpaliska vo svojom volebnom programe. Spoluautormi projektu sú aj župní poslanci Viktor Dulina a Martin Smrčo (obaja z klubu OľaNO - SaS -KDH - Nova). 

Dulina hovorí, že existenciu geotermálnej vody v čižatickej priehlbine potvrdzujú výsledky vrtov v susedných katastroch Kecerovských Peklian a Rozhanoviec. Robila ich Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológie (BERG) Technickej univerzity Košice.

„Geotermálne zdroje v Košickej kotline tvoria uzavretú štruktúru. Preto z týchto výsledkov predpokladáme teplotu vody okolo sto stupňov Celzia aj podobné zloženie,“ povedal Dulina, ktorý je aj obecným poslancom Čižatíc. Vraví, že projekt má podporu obce.

Odkúpia prieskumné práva 

Vody s teplotou do sto stupňov patria do kategórie nízkoteplotných geotermálnych zdrojov. Tie neumožňujú energetické využitie, napríklad výrobu elektrickej energie, ale sú vhodné práve na rekreačné aktivity v akvaparkoch a kúpeľoch.

S Technickou univerzitou župa spolupracuje aj na projekte vrtu v Čižatiaciach, Fakulta BERG má na starosti odbornú a technickú stránku. Dvaja pedagógovia ústavu geovied tejto fakulty, Stanislav Jacko a Julián Kondela, sú spoločníkmi firmy GeoSurvey, ktorá je držiteľom prieskumným práv na geotermálny zdroj pri Čižaticiach.

Trnka povedal, že eseročku by mala župa odkúpiť za symbolické jedno euro. Schváliť to musia poslanci.

Hĺbka dva kilometre 

Vrt by mal byť hlboký jeden a pol až dva kilometre, jeho hĺbenie by malo trvať tri až štyri mesiace. Geologickú firmu kraj vyberie v medzinárodnom tendri. Smrčo upresnil, že prieskumný vrt sa bude robiť v takej hrúbke, aby neskôr mohol slúžiť aj ako ťažobný.

Ak prieskum ukáže, že geotermálny zdroj pri Čižatiach má dostatočnú teplotu vody, výdatnosť a vhodné chemické zloženie, župa skúsi cez verejnú ponuku nájsť súkromného investora na výstavbu termálneho rekreačného parku.


S majiteľom vrtov pri Ďurkove sa nedohodli


Župa sa nezaujímala len o lokalitu pri Čižaticiach, zmapovala aj iné zdroje geotepla v okolí Košíc. 

KSK rokoval aj so zástupcami spoločnosti Geoterm Košice. Firma je držiteľom prieskumného územia v lokalite Svinica - Ďurkov s troma testovacími vrtmi na významnom ložisku podzemných teplých vôd.

Spoločnosť vznikla ešte v roku 2001 na prípravu projektu 3,5 megawatovej geotermálnej elektrárne, ktorý sa nikdy neuskutočnil. Majoritným akcionárom firmy je SPP Infrastructure, v ktorej má 51 percent akcií štátny SPP a zvyšok stredoeurópska energetická skupina EPH.

R. Trnka potvrdil, že sa s držiteľom tohto prieskumného územia nedohodli. „Bola tam zložitá majetkovo-právna situácia,“ povedal.

Župan je presvedčený, že pre takýto projekt je potrebné mať vyriešené vlastníctvo pozemkov, prieskumné práva aj zabezpečený prístup k informáciám o výsledkoch geologického prieskumu. Toto podľa neho v prípade Ďurkova nebolo možné dosiahnuť.

Geoterm v roku 2016 denníku KOŠICE:DNES vysvetľoval, prečo nie je využitie tohto geotermálneho zdroja na rekreačné účely efektívne. Podľa jej stanoviska by bolo potrebné vodu s teplotou asi 136 stupňov Celzia pre akvapark nákladne dodatočne ochladzovať.

reklamná správa


Polaček: Bude tam chodiť MHD


Výstavba akvaparku pri Košiciach, ktorý by bol pre obyvateľov mesta dostupný mestskou hromadnou dopravou, je náš spoločný cieľ, oznamovali ešte vlani v decembri primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a župan Rastislav Trnka. 

Trnka dnes vraví, že o zámere v Čižaticiach „intenzívne komunikujú“ s mestom, ale vrt zabezpečí KSK. Košice by podľa neho mali prispieť v ďalších štádiách projektu. 

Primátor vraví, že mesto sa na projekte podieľa a je potešený zo zverejnenia informácií o začatí prác na geotermálnom vrte. 

„Očakávame, že sa potvrdí výdatnosť vrtu a čo najskôr sa bude môcť začať s výstavbou akvaparku. Samozrejme, platí aj to, čo dlhodobo prezentujem, teda že akvapark pri Čižaticiach by bol dostupný aj MHD z Košíc,“ uviedol Polaček. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím