03.10.17

Astronautka v Košiciach: Naša planéta je krásna

Foto: Veronika Janušková

Zážitky z vesmíru, príprava človeka na cestu do kozmu a mimozemský život. O týchto témach diskutovali košickí študenti so skutočnou astronautkou.

Včera zavítala do Košíc vzácna zahraničná osobnosť. Študenti Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach mali možnosť z prvej ruky spoznať život a tréning vesmírneho objaviteľa v podaní Američanky Dorothy Lindenburger. V útrobách Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) strávila celkovo 15 dní ako letový špecialista. 

Študentom opísala proces prípravy na dlhodobý pobyt v nulovej gravitácii aj aktuálny výskum na obežnej dráhe.

Cesta na Mars

„Na orbitálnej stanici sa skúma, aký vplyv má život vo vesmíre na ľudské telo, hľadajú sa nové možnosti vylepšenia a budovania vesmírnych vozidiel,“ uviedla Lindenburger. Poznatky z výskumov chcú raz použiť aj pri ceste človeka na Mars. 

„Zbožňovala som pohľad na Zem. Po návrate späť je mojím cieľom ľuďom hovoriť, aká je naša planéta krásna a ako ju treba chrániť,“ dodala. Očakávanou otázkou bola tá o živote vo vesmíre. Ak sa raz v našom solárnom systéme nájdu iné formy života, podľa astronautky to budú veľmi maličkí mimozemšťania. 

„Ak sa potvrdí mimozemský život, pôjde o to, čo na Zemi často neberieme do úvahy, no je to mimoriadne dôležité - mikróby či baktérie,“ povedala Lindenburger.

Vesmírne technológie  

Prodekan pre rozvoj leteckej fakulty Peter Čekan priblížil, že americkú astronautku pozvali na prednášku, aby tak podporili novovznikajúci študijný program Vesmírne technológie. Chcú ho otvoriť čo najskôr. Budúcich odborníkov má pripraviť na prácu vo vesmírnych agentúrach. 

„Naša fakulta spolupracovala pri tvorbe skCUBE, prvej slovenskej družice. Vnímame to ako prvý krok k tomu, aby Slovensko mohlo byť nápomocné pri vývoji vesmírnych technológií,“ doplnil Čekan.

Dorothy Lindenburger
- V roku 2010 strávila vo vesmíre 15 dní, 2 hodiny a 47 minút 
- Je v poradí 513. človekom vo vesmíre a 53. ženou
- Nie je len astronautkou, ale aj aquanautkou. V hĺbke 19 metrov bola 11 dní v podmorskom laboratóriu pri Floride

 

Čítajte viac: TUKE

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím