26.01.19

Andrej Danko chce,aby ÚPV rozhodol aj o Robertovi Ficovi, dovtedy voľba sudcov ÚS nebude

Foto: TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko chce, aby parlamentný ústavnoprávny výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra Roberta Fica. Pokiaľ nerozhodne o kandidátoch v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne kandidátov na ústavných sudcov. Vyplýva to z Dankovho stanoviska. Šéf parlamentu chce aj to, aby sa hlasovania vo výbore zúčastnil aj poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

Ústavnoprávny výbor neprijal k Ficovej kandidatúre žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nie je. Opozícia mu vyčíta, že nemá dostatočnú prax. Róbert Madej (Smer-SD) sa ho zastával. Kresák nehlasoval, keďže kandiduje aj on a na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch sa nezúčastnil.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

„Predseda NR SR Andrej Danko vyzve predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Róberta Madeja, aby príslušný výbor rokoval až do prerokovania praxe Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Každý kandidát má právo na to, aby bol vypočutý, a príslušný výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa alebo nespĺňa podmienky,“ uvádza sa v stanovisku.

Danko zároveň upozorní Kresáka, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru (ÚPV). „Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ÚPV, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore,“ píše Danko v stanovisku. Kresák si podľa jeho slov musí byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný.

Poslanci NR SR sa nezhodli, či Robert Fico spĺňa podmienky byť ústavným sudcom

Viac k téme

26.01.19
Poslanci NR SR sa nezhodli, či Robert Fico spĺňa podmienky byť ústavným sudcom

„Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať. Pokiaľ príslušný výbor nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov,“ vyhlásil Danko.

Pri zvyšných 39 kandidátoch, o ktorých poslanci hlasovali jednotlivo, výbor vždy jednohlasne konštatoval, že podmienky spĺňajú. Poslanci majú vo voľbe vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi a ten má vymenovať deväť nových sudcov Ústavného súdu SR. 

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Čítajte viac: ustavny sud volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím