18.12.18

Bábätká v nemocnici v Šaci dostali nové monitory dychu

foto: Veronika Janušková

Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Košice-Šaca dostalo do daru desať nových monitorov dychu. Dar od Nadácie Križovatka prišiel k novorodeniatkam v predvianočnom čase a už počas sviatkov budú monitory strážiť pokojný spánok bábätiek.

Informovala o tom v utorok Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu v Šaci prevádzkuje.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. „Celý kolektív nášho oddelenia je aktívny a nápomocný pri realizovaní projektu zapožičania monitorov dychu aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov a pochvaľujú si ho aj samotné mamičky,“ uviedla primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca Slávka Virágová. V projekte “Mamička dýcham“ získalo oddelenie darom už celkovo 53 monitorov dychu.

Spoľahlivá kontrola

Prístroj nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale podľa primárky účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS. „Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch, ktorá s novorodeneckým oddelením nemocnice v Šaci spolupracuje od roku 2008.

(TASR, EK)

reklamná správa

Čítajte viac: zdravotnictvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím