13.04.17

Boj o akcie KOSIT-u môže začať

Foto: Veronika Janušková

Dvaja záujemcovia o podiel mesta v KOSIT-e doplnili požadované dokumenty. Mesto to akceptovalo. 

Ponuku na kúpu 29 percent akcií mesta predložila samotná spoločnosť KOSIT s väčšinovým akcionárom Wood Waste management, právnická firma AKMG z Banskej Bystrice a firma AVE SR Východ so sídlom v Prahe. 

Všetky tri zložili aj zábezpeku 500-tisíc eur. AVE ale o tom chýbal doklad a KOSIT zase nepredložil dostatočný počet kópií dokumentov.

„Všetko v termíne doplnili a komisia vyhodnotila poradie,“ oznámil včera predseda výberovej komisie a poslanec Igor Sidor (Šport do Košíc). 

Mesto predáva akcie KOSIT-u lebo nemá financie na investičné akcie podniku. / Foto: Veronika Janušková
Mesto predáva akcie KOSIT-u lebo nemá financie na investičné akcie podniku. / Foto: Veronika Janušková

Najviac dáva AVE

Najviac ponúkla firma AVE (4,61 milióna eur). Nasleduje ponuka banskobystrickej spoločnosti (4,2 milióna) a KOSIT-u ( 4,089). Firma Wood ako majoritný akcionár KOSIT-u si môže uplatniť predkupné právo, ak dorovná najvyššiu ponuku. 

„Kolegovia z Wood čakali na oficiálne vyhodnotenie súťaže. Teraz majú 30 dní, aby sa vyjadrili,“ reagoval generálny riaditeľ KOSIT-u Marián Christenko na otázku, či tak urobia. Wood môže tiež predaj bojkotovať. Vlastnícka štruktúra podniku by potom zostala v stave, v akom je v súčasnosti.

Generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko. / Foto: Veronika Janušková
Generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko. / Foto: Veronika Janušková

Mestský poslanec a člen komisie Jaroslav Polaček (nezávislý) si myslí, že cenové ponuky sú nízke. Podľa neho mesto odradilo od účasti v súťaži dánsku firmu Marius Pedersen, lebo jej neposkytlo požadované údaje o KOSIT-e.    

[article slug="boj-o-akcie-kositu-sa-zacal"][/article]

Magistrát ho vyzval, aby predaj akcií nepolitizoval. „Predaj 29 kusov akcií mesta Košice v spoločnosti KOSIT neznamená privatizáciu,“ píše v stanovisku.

Jaroslav Polaček žiada súťaž zrušiť. / Foto: Veronika Janušková
Jaroslav Polaček žiada súťaž zrušiť. / Foto: Veronika Janušková

Zmluvu s úspešným účastníkom súťaže budú schvaľovať mestskí poslanci 19. júna. 

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: kosit

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím