03.11.17

Botanická záhrada pripravila výstavu o včelárstve

Foto: Veronika Janušková

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizuje v spolupráci s miestnou základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov a Asociácie včelárov Slovenska šiesty ročník výstavy Včelárstvo. 

Súčasťou je expozícia včelárskych pomôcok, historických aj súčasných prístrojov a úľov rôznych výrobcov. „Určite zaujímavým a vzácnym exponátom predstaveným na výstave bude publikácia pod názvom Pčolarstvo, ktorá vyšla v roku 1910 a je písaná v šarišskom nárečí. Je plná pôvodných informácií o včelách, ale aj mnohých perličiek ako napríklad úryvky z uhorského gazdovského zákona, ktorými sa upravuje nárok na uletený roj, škody spôsobené pri jeho odchyte a zmena vlastníckych nárokov, ak si pôvodný majiteľ nevyzdvihne svoj roj do dvoch dní.V publikácii sa spomína história vzniku novodobých rozoberateľných úľov. Historický, 100 rokov starý originál bude možné vidieť ako jeden z exponátov na výstave,“ vysvetľuje vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Poradenská činnosť včelárov

Počas víkendu 11. a 12. novembra o 13.30 h budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť. V sobotu 11. novembra predstaví Štefan Košlík apiterapiu - včelie produkty vo výžive a prevencii chorôb včiel. V nedeľu 12. novembra vystúpi Erika Papierniková a predstaví Právne predpisy súvisiace so včelárstvom.

Počas celej doby trvania výstavy budú návštevníkom k dispozícii včelári, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť, predaj medu a včelích produktov. Zároveň sa budú môcť záujemcovia priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku. Ako súčasť výstavy je vyhlásená súťaž o najkrajší medovník pod názvom Medové pokušenie. Hlasovať o NAJ medovník budú samotní návštevníci výstavy. V sobotu sa uskutoční aj celodenná tvorivá dielnička pečenia medovníkov pod vedením medovnikárky. Dôležitou súčasťou sobotného programu bude atraktívna degustácia medov lokálnych včelárov.


(TASR,SŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím