06.11.18

Bránil Kočnera a Harabina, urážal Kuciaka. Bašistová mu podpísala kandidatúru na prezidenta

foto: Ginn press

Nezaradená poslankyňa Národnej rady a nezávislá kandidátka na primátora Košíc Alena Bašistová si vie predstaviť, že prezidentom republiky by bol kontroverzný youtuber Martin Daňo.

Bašistová podpísala Daňovi „Návrh poslanca Národnej rady SR na kandidáta do prezidentských volieb“ v septembri, keď ju oslovil pred budovou parlamentu. Video, ktoré to zachytáva, zverejnil Daňo na youtube asi pred mesiacom.

Kandidáti na prezidenta podľa ústavy musia zozbierať aspoň 15-tisíc podpisov občanov, alebo ich nominuje 15 poslancov parlamentu. 

Sám seba označuje Daňo za „alternatívneho“ novinára, publikuje na youtube alebo na webe Ginn. Pri nakrúcaní mal viacero konfliktov s políciou alebo ochrankou verejných budov. V marci mu odobrali novinársku akreditáciu do Národnej rady.

reklamná správa

ŠKODA Scala už v predaji!

Objednajte sa na testovaciu jazdu na vozidle ŠKODA Scala v Moris Slovakia na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac

Harabin a roxory 

Daňo vyrobil niekoľko podporných videí o sudcovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi. S Rudolfom Vaskym na jednej nahrávke s roxorovými tyčami v rukách hovoria, že poslankyňa Lucia Duriš Nicholsonová by mala byť zabitá. Zľahčovali to, že išlo o satirickú reláciu. V iných príspevkoch vyzývajú na násilnú zmenu politického systému, kombinujú to s osobnými vulgárnymi urážkami.   

Mesiac po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenici natočila táto dvojica video s podnikateľom Mariánom Kočnerom. Ten je stíhaný vo viacerých majetkových veciach a vyšetruje sa aj verzia, že si objednal likvidáciu Kuciaka.

V príspevku, ktorý nazvali „prvý exkluzívny povražedný rozhovor“ s Kočnerom urážajú novinárov tradičných a mienkotvorných médií. Daňo s Vaskym chodili natáčať na súd aj zmenkový spor Kočnera s televíziou Markíza a posmievali sa z toho, ako o kauze informujú médiá. Daňo v ďalších videách opakovane bez akýchkoľvek argumentov hovoril, že Kuciak bol skorumpovaný novinár a písal sprostosti. Dokonca špekuloval o nejakej jeho sexuálnej úchylke. 

M. Daňo a A. Bašistová pri podpise kandidatúry pre budovou Národnej rady. 	foto: Ginn press
M. Daňo a A. Bašistová pri podpise kandidatúry pre budovou Národnej rady. foto: Ginn press

Pomoc v kampani?  

Po podpise youtuber v náhrávke Bašistovej sľubuje, že jej v Košiciach ako kandidátke na primátora urobí „ reklamu a podporu“. Bašistová mu odpovedá, že sa o tom môžu neskôr porozprávať.

Daňo osobne obchádza so žiadosťou o podpis všetkých poslancov. Okrem Bašistovej získal ešte podpis Borisa Kollára, Petra Pčolinského a Ľudovíta Gogu (všetci Sme rodina) aj nezaradeného Petra Marčeka. 

Bašistová v utorok odpísala, že sa k dôvodom, pre ktoré podporila Daňa, ani k tomu, či sa on nejako podieľa na jej kampani, nebude vyjadrovať.

reklamná správa

Čítajte viac: volby marian kocner

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím