29.03.19

Britský parlament opäť neschvlálil dohodu o brexite

ilustračná foto: TASR

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na tretí pokus neschválili v piatok dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Theresy Mayovej. Informovala o tom BBC.

Nehlasovali však o politickej deklarácii o budúcich vzťahoch medzi Londýnom a EÚ, ktorá je súčasťou dohody.

Za dohodu hlasovalo 286 poslancov a 344 ich bolo proti. Na schválenie dohody bolo potrebných 318 hlasov. V reakcii na výsledok hlasovania v Dolnej snemovni britského parlamentu zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk na 10. apríla mimoriadny summit EÚ. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Ľudia sú v uliciach 

Tisícky ľudí nesúhlasiacich s odkladom odchodu Británie z Európskej únie zaplnili v piatok centrálnu časť Londýna. Stalo sa tak v čase, keď sa vláda snažila presadiť v parlamente svoju dohodu o brexite vyrokovanú s Európskou úniou, uviedla agentúra Reuters.

V deň, keď Británia mala pôvodne opustiť Úniu, sa zišli pred parlamentom stovky ľudí. Mávali britskými zástavami a skandovali haslá ako „Von znamená von“ či „Dovi, dovi EÚ“. Mnohí z nich niesli transparenty s nápismi obviňujúcimi premiérku Theresu Mayovú zo zrady.

V prítomnosti početných policajtov niektorí demonštranti blokovali cestu pri parlamente a požadovali, aby brexit nastal hneď. Protestujúcich viedol Nigel Farage. Ten sa všeobecne považuje za politika, ktorý urobil najviac pre to, aby britská vláda súhlasila s konaním referenda o členstve v EÚ.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu medzitým ani na tretí pokus neschválili dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Mayovej. Pre prípad neschválenia dohody Mayová minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla.

Odchod Británie zasiahne východ Európy a Turecko
- Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody a prechodného obdobia tvrdo zasiahne obchod v mnohých rozvíjajúcich sa ekonomikách vo východnej Európe, ako aj v susednom Turecku. Uviedla to v piatok Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).    
- EBOR, ktorá každoročne napumpuje miliardy eur do východnej Európy a Turecka, odhaduje, že 6,8 % kombinovaného vývozu z regiónu zasiahne prípadné narušenie obchodných väzieb s Britániou.    
- Brexit bez dohody pocítia najviac Cyprus, Turecko a Poľsko. Britský trh sa podieľa na ich celkovom vývoze v rozsahu od 7,9 až do 9,1 %.
- V absolútnom vyjadrení by tak Turecko, a tiež Poľsko, čelili najväčšiemu riziku narušenia obchodu. V roku 2015 totiž ich vývoz do Británie dosiahol približne 12 miliárd USD (10,70 miliardy eur), uviedla EBOR vo svojej správe. 
- Diplomati Európskej únie (EÚ) sa domnievajú, že pravdepodobnosť odchodu Británia z bloku bez dohody je vysoká.    

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac
 

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím