15.05.20

Budú mať deti rúška v škole?

ilustračná foto: TASR

Premiér Igor Matovič pripustil, že ak sa nezhoršia počty nakazených po druhej a tretej fáze uvoľnenia opatrení, 1. júna by sa mohli otvoriť triedy základných škôl a škôlok. Ako to bude v Košiciach? 

Základne školy a škôlky sú na Slovensku zatvorené od polovice marca. O ich otvorení by sa malo rozhodnúť v pondelok. Maximálny počet žiakov na jednu triedu by mal byť 12 detí a ich nástup dobrovoľný. 

Ako to bude prebiehať v tých košických, sme sa opýtali ich zriaďovateľa, mesta Košice. Hovorca nás odkázal na vysielanie Rádia Regina Východ, kde v relácii Klub komunálnej politiky o tejto téme hovorili námestníčka primátora Košíc Lucia Gurbáľová (KDH) a riaditeľ ZŠ Hroncova Martin Fazekaš.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Online vyučovanie zvládajú

Deti sa v súčasnosti učia dištančnou formou - prostredníctvom zadaní od učiteľov a videohovormi. Podla Gurbáľovej košické školy tento vyučovací proces zvládajú dobre.

„Momentálne neevidujeme žiadne negatívne odozvy zo škôl. Vznikali obavy, že nie všetky deti majú doma internet a môžu sa takto učiť. Podobný prípad bol na Luníku IX, kde učitelia nosili žiakom úlohy do domácností,“ uviedla námestníčka, podľa ktorej nebolo veľa prípadov žiakov bez internetu.

Otvorenie škôl, hoci iba na mesiac, by podľa Fazekaša pomohlo: „Deti musia ukončiť tento nezvyčajný školský rok, aj keď len symbolicky.“ Riaditeľ ZŠ Hroncova rodičom rozoslal online dotazník. V jednej z otázok mali uviesť, či by svoje dieťa pustili do školy.  „Štyridsať percent z nich odpovedali určite áno, 30 odmietlo a 30 sa ešte nevedelo rozhodnúť.“

S návratom súhlasí aj námestníčka, ktorá eviduje podobné informácie od riaditeľov škôlok a rodičov. Na nástup žiakov sú riaditelia košických škôl pripravení. 

Rúška v triede?

Ako bude prebiehať vyučovanie posledného školského mesiaca, závisí od usmernení ministerstva školstva. Podľa Fazekaša by predmetom vyučovania namalo byť preberanie nového učiva, ale upevňovanie už nadobudnutých poznatkov. „Podstatou bude opakovanie učiva z dištančného vzdelávania a najmä socializácia detí. Aby sa mohli vyrozprávať zo svojich zážitkov,“ opisuje školu počas júna. 

Vyučovanie by malo prebiehať v skrátenom čase kvôli zvýšeným júnovým teplotám. Podstatné budú najmä školské kluby detí, ktoré ocenia pracujúci rodičia v ranných a poobedňajších hodinách. Jeden učiteľ by mal pracovať s tou istou skupinou detí. 

Námestníčka primátora L. Gurbáľová neeviduje negatívne odozvy na súčasné online vyučovanie. Foto: Veronika Janušková
Námestníčka primátora L. Gurbáľová neeviduje negatívne odozvy na súčasné online vyučovanie. Foto: Veronika Janušková

„Otvára sa veľa otáznikov, ako to bude so zvýšenou hygienou, či sa bude pokračovať naďalej aj v online učení, pretože nie každý rodič pošle dieťa do školy.

Ako bude prebiehať výdaj stravy alebo telesná výchova,“ vyratúva riaditeľ. Pri nosení rúšok v školách by sa chceli riadiť českým vzorom, kde ich žiaci a učitelia môžu mať počas vyučovacej hodiny v triede zložené. Nosia sa mimo triedy, na chodbách a v areáli.

Letné prázdniny

Premiér hovoril aj o dobrovoľnom preberaní zameškaného učiva počas letných prázdnin. Gurbáľová s tým súhlasí, nie však vo forme klasického vyučovanie: „Skôr pôjde o letné vzdelávanie hravou formou, podľa vzoru centier voľného času, letných táborov, prípadne kurzov, ak žiak potrebuje doplniť poznatky z istej oblasti, napríklad matematiky.“

No bez bez detailnejších usmernení nevedia presne povedať, ako bude „letná škola“ vyzerať. Podľa Fazekaša by sa deťom mali ponechať letné prázdniny, obzvlášť v tejto situácii: „Dôležité je, aby sa deti tešili na leto, slnko, zážitky a nový školský rok.“  

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím