27.06.18

Červené tričká opäť prekážali prokurátorovi

foto: Robo Hakl

Inšpirovali sa Ľubošom Lorenzom. Na posledné súdne pojednávanie prišiel v tričku s preškrtnutým kosákom a kladivom, čo sa nepáčilo prokurátorovi. Dnes ho mali viacerí.

Prokurátor na predchádzajúcom pojednávaní nebol spokojný s oblečením, ktoré mal Lorenz na sebe, a žiadal, aby sa nabudúce vhodnejšie obliekol.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Žiadal pokutu

„Bolo by lepšie mať tričko s preškrtnutým hákovým krížom?“ -  reagoval Lorenz na výčitku prokurátora. S ďalšími obžalovanými a aktivistami sa vtedy dohodli, že na najbližšie pojednávanie si tričko oblečú viacerí. 

Prokurátor dnes žiadal, aby bola Lorenzovi udelená poriadková pokuta za pohŕdanie súdom, keďže išlo o opakovanú činnosť, a vylúčenie verejnosti, odetej do rovnakého trička, z pojednávacej miestnosti. Sudca jeho požiadavku zamietol. 

Naposledy mal červené tričko s preškrtnutým kosákom a kladivom iba Lorenz, včera také mali viacerí.  foto: Robo Hakl
Naposledy mal červené tričko s preškrtnutým kosákom a kladivom iba Lorenz, dnes také mali viacerí. foto: Robo Hakl

Škoda za 346 eur

Okresný súd Košice I rieši kauzu z minulého roka, v ktorej figurujú traja obžalovaní - výtvarník a aktivista Lorenz spolu so Štefanom Ševčíkom a Petrom Olejníkom. Všetci traja mali vlani strhnúť viacero preglejkových kosákov s kladivami z Pamätníka vojakov sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Obžaloba im pripisuje odstránenie 24 symbolov so škodou takmer 346 eur. Dostali trestný rozkaz a sudca im vymeral za poškodenie národnej kultúrnej pamiatky trest odňatia slobody na dva mesiace s podmienečným odkladom na dobu jedného roka. Voči tomu sa odvolali. 

reklamná správa

Spontánne rozhodnutie

Dnes pred sudcom všetci traja vypovedali, že sú nevinní, odstránenie symbolov však priznali. „Propagujú ideológiu a je to dehonestácia pamiatky vojakov. Pamätník sme očistili, ako by sme to urobili napríklad aj v prípade žuvačky,“ reagoval Lorenz.

Sudca pojednávanie odročil na polovicu septembra.

Prokurátorovi prekážalo tričko Ľuboša Lorenza

Viac k téme

22.05.18
Prokurátorovi prekážalo tričko Ľuboša Lorenza

Čítajte viac: aktivisti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím