22.05.20

Chlieb v kontajneri vraj nemusí byť ich

Foto: FB Ťahanovce Ťahanovčanom/NK

Vlnu pohoršenia a zhrozenia vyvolal príspevok na sociálnych sieťach s fotkami kontajnera pred potravinami, ktorý bol preplnený vyhodenými bochníkmi pečiva a chleba. Reťazec s potravinami tvrdí, že kontajner bol voľne prístupný a v okolí sa nachádzajú aj iné potraviny.

V utorok ráno sa obyvateľke Ťahanoviec naskytol smutný pohľad. Pred prevádzkou siete košických potravín na Americkej triede našla kontajner plný prebytočného pečiva. Príspevok zdieľalo vyše 300 ľudí a všetky komentáre sa pohoršovali nad plytvaním potravinami.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Do ZOO alebo na charitu

Podľa viacerých by pečivo po záruke pomohlo nakŕmiť zvieratá v ZOO, v rôznych hospodárstvach, v lesných kŕmidlách, ale aj ľudí v núdzi. „V botanickej potrebujú suché pečivo pre zvieratká, čo tam majú,“ napísala Er Ver v komentáre. „Keby dali do charity lepšie by urobili, nevážime si jedlo ani prácu ľudí, čo to upiekli,“ dodáva Zuzana.

Pečivo nemusí byť ich

Príspevok s fotografiami sme poslali aj vedeniu spoločnosti Fresh. Podľa ich vyjadrenia tovar v kontajneroch potravín nemusel byť ich. „Kontajner pred prevádzkou FRESH Plus je verejne prístupný, neuzamknutý a nachádza sa v obchodnej zóne, kde je niekoľko ďalších potravinových prevádzok. V súčastnosti prebieha interné preverovanie podnetu, či sa jedná o pečivo z našej prevádzky a či nedošlo k porušeniu smerníc našej spoločnosti,“ uviedol riaditeľ PR divízie potravín Fresh Miroslav Labaš ml. 

Majú komu prebytky posunúť?

Podľa Labaša ml. plytvanie potravinami nie je v súlade s firemnou filozofiou spoločnosti. „Naše procesy nastavujeme tak, aby nedochádzalo k odpisom a zbytočnému vyhadzovaniu potravín,“ uviedol Labaš ml. s tým, že takýto podnet riešia po prvýkrát. V opačnom prípade by bolo podobných podnetov viac. „Jednalo sa teda pravdepodobne o výnimočnú situáciu a dôvody jej vzniku stále preverujeme. Predajne mali individálne dohody s jednotlivými zákazníkmi, ktorí pečivo vykupovali v 90 % zľavách, avšak konkrétne v tejto situácii sa pravdepodobne niekde vyskytol problém." O akých zákazníkov (jednotlivci, charita, hospodárstvo so zvieratami) ide však Labaš ml. nešpecifikoval.

Darovanie potravín charite bude povinné až o štyri roky

V súčasnosti sa obchodné reťazce rozhodujú samy, či potraviny po uplynutí minimálnej trvanlivosti darujú alebo vyhodia. 

Koncom minulého roka sa o novelu zákona pokúšala poslankyňa za SNS Eva Antošová, ktorá chcela zmierniť dosahy globálneho problému plytvania potravinami. Podľa jej návrhu mali predajne s veľkosťou nad 400 metrov štvorcových povinne darovať všetky ešte dobré potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti charite už od začiatku tohto roka. Inak by čakali mastné pokuty.

Po kritike obchodníkov a charít, ktoré nemali okamžité kapacity na skladovanie veľkého množstva potravín, sa zákon upravil o pozmeňovací návrh. Po novom už budú musieť obchody len uzatvoriť zmluvu a dohodnúť podmienky odberu s jednou či viacerými charitami. Posunula sa aj účinnosť zákona na rok 2024. 

 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím