01.09.17

Chytali netopiere v zoologickej záhrade

Foto: Robo Hakl

Do Európskej noci netopierov sa zapojila vo štvrtok večer aj zoologická záhrada prednáškou o migrácii európskych druhov. Súčasťou bol aj odchyt týchto chránených živočíchov.

Foto: Robo Hakl
Foto: Robo Hakl

Zoo pripravila prednášku v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov. O jedinom lietajúcom cicavcovi prednášal ornitológ a chiropterológ, odborný pracovník Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie Ľuboš Korytár. 

Noc netopierov pokračovala presunom do areálu, kde boli pripravené odchytové siete a odborník spolu s účastníkmi verili, že sa podarí chytiť nejaké netopiera, žijúceho v okolí areálu zoologickej záhrady. 

Foto: Robo Hakl
Foto: Robo Hakl

„Vybrali sme si zámerne jazierko, pretože večer hľadajú zdroj vody,“ oznámil chiropterológ. Po niekoľkých minútach už zo siete vyberal prvého netopiera. 

„Je to samček večernice hvízdavej, najmenší druh netopiera na Slovensku,“ informoval Ľ. Korytár a pokračoval v prednáške: „Na Slovensku žije 28 rôznych druhov netopierov. Živia sa hmyzom, dokážu počas noci odchytiť aj 3-tisíc komárov, ak nie viac. To je práve ich spoločenská užitočnosť, najmä v Európe. V tropických krajinách sú aj také, ktoré tiež opeľujú rastliny.“

Foto: Robo Hakl
Foto: Robo Hakl

Podľa odborníka sa netopierov netreba obávať, no pri strete s nimi treba mať rešpekt. „Nesmú sa chytať holými rukami, aby človeka nepohrýzli,“ doplnil Korytár a zdôraznil, že vletenie do vlasov je povera, ktorá sa traduje dlhé roky. 

„Za normálnych podmienok sa snažia vzdialiť od ľudí. Ojedinele sa môže ale stať, najmä ak človek beží alebo ide na bicykli a netopier je zase zaujatý lovom, že dôjde k stretu,“ podotkol Korytár.

Foto: Robo Hakl
Foto: Robo Hakl

Pri nájdení netopiera, ktorý by mohol byť chorý, ho treba podľa chiropterológa zobrať rukavicami alebo nejakou handrou do nádoby a kontaktovať veterinárneho lekára alebo Štátnu ochranu prírody. „Dochádza občas k tomu, že vletia do bytov jednotlivci alebo kolónie. V takých čas treba osloviť tiež Štátnu ochranu prírody alebo Spoločnosť pre ochranu netopierov. Sme skúsení, takže by sme prišli a zobrali ich,“ dodal Korytár.

Akcia zameraná na ochranu netopierov sa konala v zoologickej záhrade už po tretíkrát a je súčasťou kampane Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií na ochranu európskej fauny. Noc netopierov sa koná vždy posledný augustový víkend od roku 1997. Vyhlasuje ju sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS. Koná sa každoročne vo viac ako 30-tich štátoch s cieľom propagovať ochranu netopierov.

(HKL)

Čítajte viac: kosicka-zoo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím