14.08.19

Dážď na východnom Slovensku spôsobil vybreženie niekoľkých tokov

Foto: TASR
Máte aktuálne informácie o počasí a zaujímavé fotografie? SEM s nimi.  Nachádzate sa na mieste, ktoré zasiahla silná búrka, krupobitie alebo záplavy? Dajte o tom vedieť. Svoje videá a fotografie, s krátkym popisom o vyčíňaní počasia môžete posielať na online@kosicednes.sk. Ďakujeme. 

 

Pre dlhotrvajúce zrážky došlo v stredu na východnom Slovensku k vybreženiu niekoľkých vodných tokov. Pre TASR to povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Ako spresnil, k vybreženiu vodného toku Ladianka došlo v dolnej časti katastrálneho územia obce Lada v okrese Prešov. Voda zaplavila polia aj futbalové ihrisko. Starosta obce dopoludnia vyhlásil druhý stupeň povodňovej aktivity.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Tretí stupeň v stredu vyhlásila obec Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou. „Vplyvom zrážkovej činnosti a povrchového odtoku došlo k vzostupu hladiny vody na toku s následným vybrežením,“ uviedol Bocák.

Vybreženie vodného toku Sekčov vplyvom zrážok eviduje obec Fintice, ktorá rovnako vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.


Foto: TASR 

Rieky prepkročili svoje hladiny

Povodňovú aktivitu v Košickom kraji od utorkového (13. 8.) večera vyhlásila jedna obec, a to Kobeliarovo v okrese Rožňava. Kým v noci na stredu išlo o tretí stupeň povodňovej aktivity, dopoludnia ho znížili. „Majú poškodené nejaké mosty a reguláciu miestneho Kobeliarskeho potoka. Museli tiež odstrániť nánosy bahna z komunikácií,“ povedala Ingrid Lucová z odboru krízového riadenia Okresného úradu Rožňava.

V rámci východného Slovenska hladiny zodpovedajúce prvému z troch stupňov povodňovej aktivity prekračujú v okrese Košice - okolie tok Hornádu, a to vo vodomernej stanici Kysak, tok Torysy v Košických Oľšanoch a tok Olšavy v Bohdanovciach. Ide aj o tok Radomky v okrese Svidník vo vodomernej stanici Giraltovce. Uvádza to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke. „Prekročenie hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity neznamená, že stupeň povodňovej aktivity bol na toku vyhlásený,“ pripomína.

reklamná správa

Stovky domácností bez elektriny

K výpadkom distribúcie elektriny došlo vo viacerých lokalitách Prešovského a Košického kraja, a to vplyvom búrky, ktorá sa regiónom prehnala z utorka (13. 8.) na stredu.

Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová, v stredu približne o 15.30 hod. bolo v dôsledku toho bez elektriny spolu ešte 634 odberných miest.    

Spresnila, že išlo o 122 odberných miest v lokalite Vyšná Kamenica v okrese Košice-okolie a 512 odberných miest v lokalite Jabloň v okrese Humenné.    

Podľa Danihelovej došlo k prvým výpadkom distribúcie elektriny vplyvom silnej búrky v utorok okolo 18.00 hod., pričom hlavnými príčinami boli stromy spadnuté na vedení, potrhané vodiče a poškodené izolátory.

„Nadránom sme na distribučnom území VSD zaznamenali 2315 odberných miest s prerušenou distribúciou elektriny, hlavne v lokalitách Bzenov, Janov, Radatice, Veľká Šebastová, Podhradík, Ľubotice, Lesné, Suché, Bankov, Ťahanovce,“ spresnila.    

Zamestnanci VSD podľa jej slov pracovali na odstraňovaní porúch postupne od skorých ranných hodín, aj počas dňa.    

Čítajte aj: 

reklamná správa
 

Čítajte viac: pocasie povodne

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím