13.06.16

Divadelná show Imaginácie začína vo štvrtok

Siedmy ročník košických Imaginácií sa začína vo štvrtok 16. júna. Skoro stovka účinkujúcich z rôznych krajín sa stane súčasťou divadelnej show v Mestskom parku. Predstavenie sa bude hrať po tri večery, vždy po zotmení. Unikátne podujatie pripravuje Ľuba Blaškovičová a košické Staromestské divadlo Petra Raševa.

Imaginácie sú multižánrové, plenérové predstavenie, ktoré využíva rôzne priestory a kombinuje viacero druhov umenia: akrobacie, tanec, videomapping, živú hudbu ,spev a rôzne projekcie.

„Každý rok sa organizátori snažia prísť s niečím unikátnym, predstaviť v Košiciach nielen nové druhy cirkusového umenia, ale posúvať hranice tohto multižánrového projektu. Tento rok sa im podarilo dotiahnuť viaceré umelecké a artistické skupiny, ktoré sú na svetovej úrovni,“ uviedla v tlačovej správe Kristína Raševová.

Prídu účastníci svetových mien

Jedna z nich je skupina Insectotropics, mladí nadšenci kreatívnych technológií, ktorí prišli s originálnym nápadom ako spracovať nový druh predstavenia, spájajúci výhody techniky, video prenosu, výtvarníkov, hudobníkov a živých performerov. Za top účastníkov organizátori považujú aj Jegora, ruského akrobata na čínskej tyči, finalistu súťaže Ukrajina má talent, či lietajúcich artistov z francúzskeho Cirq´Evansion, ktorí prídu na Slovensko po prvýkrát.

„Inšpirovali sme sa na festivale v Tarrege, kde sme videli podobné predstavenie na trapézach. Rozhodli sme sa, že niečo také musíme priniesť aj košickým divákom,“ hovorí organizátorka a režisérka Imaginácií Ľuba Blaškovičová. Doložila, že okrem zahraničných umelcov sa opäť predstavia aj niektorí stáli účinkujúci, hlavne Česi a Košičania, ktorých si diváci už obľúbili. K domácim pribudli aj nové zoskupenia, pre ktorých to bude imaginačná premiéra.

Príbeh umelcov bude silný a emotívny

„Príbeh sa tentoraz bude odohrávať iba v Mestskom parku a spolu s účinkujúcimi sa budeme presúvať od jazierka ku korčuliarskemu pavilónu, cez trávnaté plochy až k multifunkčnému ihrisku a ešte ďalej. Na žiadosť divákov opäť zapojíme do predstavenia aj našu jedinečnú fontánu pri železničnej stanici,“ opisuje Blaškovičová príbeh, o ktorom je presvedčená, že bude silný a emotívny a osloví divákov.

Imaginácie

Štyri živly očaria divákov

Témou tohto ročníka sú štyri živly: oheň, voda, zem, vzduch, ako hybná sila všetkého v prírode aj v nás. Hlavný hrdina v úlohe bájneho Prométea, akrobat Tomáš Pintér prevedie účastníkov celým príbehom a tvorcovia si preňho pripravili neľahkú úlohu. „Pretože účinkuje takmer v každej scéne, zapojili sme ho medzi ostatné súbory a predvedie aj nové akrobatické prvky, ktoré sa musel naučiť. Veríme, že mu to pôjde. Aj finálna scéna bude najvyššie a najväčšia, akú sme doteraz mali, takže budeme dúfať, že všetko dobre dopadne a nezlyhá ani technika, ani počasie,“ povedala Blaškovičová.

Nedostatočná finančná podpora projektu

Podľa organizátorov budú tohtoročné Imaginácie posledné, pretože napriek enormnej snahe sa Staromestskému divadlu Petra Raševa nedarí získať dostatočnú podporu na financovanie takého veľkého medzinárodného projektu. „Financie boli najväčším problémom už v posledných dvoch rokoch a aj teraz, lebo projekt takéhoto rozsahu sa nedá utiahnuť z lokálnych zdrojov. Diváci a sponzori nám opäť prispeli formou zbierky sumou 20 000 eur, za čo sme naozaj vďační, no je to reálne len asi pätina rozpočtu,“ vysvetľuje Blaškovičová.

 

(SITA)
Iustračné foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím