tip od čitateľa
05.02.19

Do nového Lidlu sa peši nebude dať bezpečne dostať

foto: šč

Nová prevádzka obchodného reťazca Lidl na Herlianskej ulici má byť čo nevidieť hotová. Zdá sa však, že kúpychtiví obyvatelia Furče a Košickej Novej Vsi ju tak úplne na dosah mať nebudú. 

Podľa slov čitateľa, ktorý denník KOŠICE:DNES na problém upozornil, by mala byť výstavba nového Lidlu ukončená do konca marca: „Cez križovatku, ktorá vedie k budúcemu obchodu a ktorá prešla rekonštrukciou približne pred dvoma rokmi, však žiadny priechod pre chodcov nevedie.“

Podľa jeho názoru investor iste nebude stavať chodník až niekde zo susedného sídliska. „Ako teda chce starosta Furče zabezpečiť, aby po otvorení Lidlu obyvatelia z jeho sídliska nechodili po krajnici ciest a neprebiehali cez rušnú križovatku?“ pýta sa čitateľ.

Problém však nebudú mať len obyvatelia Sídliska Dargovských hrdinov. Žiadny chodník tam nevedie ani z mestskej časti Košická Nová Ves. 

reklamná správa

Dermacol NO NAME Acoustictour 2019 začína!

S turné prejde kapela 23 miest po celom Česko-Slovensku.

Zistite viac

Sami si nepomôžu

Starosta Furče Jozef Andrejčák pripustil, že vzniknutá situácia je problémom, ktorý sa bude musieť čo najrýchlejšie riešiť. „Nová prevádzka bude pre naše sídlisko výhodná, pretože sa sčasti odbremenia od automobilovej dopravy blízke obchodné centrá. V prípade peších je už teraz jasné, že priechody pre nich na veľkej svetelnej križovatke neprichádzajú do úvahy. Riešením pre ľudí zo sídliska by mohol byť priechod napríklad na neďalekú Clementisovu ulicu,“ myslí si J. Andrejčák. 

Podľa jeho slov by mohol pomôcť aj nadchod, ale to by sa muselo robiť v spolupráci s mestom a možno aj investorom, na to mestská časť samotná financie nemá.

„Situácia sa však musí v čo najkratšom čase riešiť. Už sme dohodnutí so starostom Košickej Novej Vsi, že v priebehu tohto týždňa sa stretneme, spolu naformulujeme požiadavku na mesto a oslovíme aj investora,“ dodal Andrejčák.

reklamná správa

Zatiaľ nie sú financie

V podobnej situácii budú po otvorení Lidlu aj obyvatelia mestskej časti Košická Nová Ves, v ktorej katastri sa objekt stavia. 

„Od nás tam nevedie žiadny chodník a cesta po krajnici cesty, po ktorej denne jazdia tisíce áut, je naozaj nebezpečná. Netýka sa to však len Lidlu. V jeho blízkosti sa bude stavať aj ďalšie obchodné centrum Shopbox,“ upozorňuje starosta Košickej Novej Vsi Michal Krcho.
Kedysi boli podľa jeho slov plány na výstavbu chodníka od Sečovskej cesty. Nikdy sa však nezrealizovali. „Zaujímalo by ma, ako mohli byť na príslušnom úrade vydané územné a stavebné rozhodnutia bez vyriešenia takej základnej veci, akou je prístup pre peších. Na vyriešenie problému budú nevyhnutne potrebné financie a s nimi podľa mojich informácií návrh rozpočtu mesta, ktorý sa má prijať už o niekoľko dní, nepočíta. Mali by sme sa ním však zaoberať už teraz, nie až po tom, čo sa stane nejaké nešťastie a niekto sa nebodaj zraní,“ hovorí M. Krcho.

Denník KOŠICE:DNES oslovil aj investora, teda obchodný reťazec LIDL. Odpovede na naše otázky sme však do uzávierky dnešného čísla nedostali.


Shopbox len pre motoristov?

Obchodné centrum Shopbox bude umiestnené v susedstve benzínového čerpadla a predajne automobilov na Herlianskej ulici a novobudovanej rezidentskej lokality Zelená stráň. Má obsahovať supermarket, foodbox, fitbox so športovými centrami 
a niekoľko obchodných prevádzok. Ani tam zatiaľ nie je vyriešený prístup pre peších zákazníkov z Furče a Košickej Novej Vsi.

vizualizácia: archív
vizualizácia: archív
vizualizácia: archív
vizualizácia: archív

reklamná správa

 

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím