10.03.19

Do ulíc vyrazil „dobrovoľnícky“ trolejbus

foto: Veronika Janušková

V tomto roku nesie mesto Košice titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva. Propagovať ho budú aj cez návrat  jedného trolejbusu na košické cesty.   

Mesto spustilo informačnú kampaň o aktivitách počas dobrovoľníckeho roka.  Okrem zriadenia webovej stránky srdcevmeste.sk zaviedlo aj pravidelné nedeľné propagačné jazdy Dobrého trolejbusu.

Prvýkrát sa ním mali možnosť previezť Košičania dnes. Už počas premiérovej jazdy dobrovoľníci v trolejbuse informovali o svojich aktivitách, do ktorých sa môže zapojiť verejnosť. Svoju činnosť predstavili dve dobrovoľnícke združenia – Dobrovoľnícke centrum Košického kraja a Dobrovoľnícke centrum Košíc.

Dobrý trolejbus ponúka možnosť informovať a pozvať obyvateľov mesta na svoje akcie nielen dobrovoľníckym združeniam. Využiť ju môžu organizátori rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, aj školy alebo domovy dôchodcov, ktoré potrebujú pomoc. 

reklamná správa

Ponúkajú aj dotácie 

Každý, kto chce byť dobrovoľníkom, sa môže zaregistrovať na stránke a na mail mu budú chodiť informácie z aktivít v jeho mestskej časti. Registrácia dobrovoľníka k ničomu nezaväzuje, rozhodne sa, či sa vyhlásenej aktivity naozaj zúčastní. 

Na stránke je zverejnená aj výzva na podávanie žiadosti o príspevok. „Na dobrovoľnícke projekty je z rozpočtu mesta v tomto roku vyčlenených 15 tisíc eur. O dotáciu je možné žiadať od dnešného dňa,“ povedala námestníčka primátora Lucia Gurbáľová.

Premiérovej jazdy sa zúčastnil aj primátor mesta Jaroslav Polaček.  Opísal, že ide o „spojovací prvok“  medzi propagáciou roka dobrovoľníctva v Košiciach a jeho predvolebným záväzkom o návrate  trolejbusov do mesta.  Jeho splnenie podľa neho závisí od toho, či sa mestu podarí získať externé zdroje.  

Trolejbusy po Košiciach nejazdia od januára 2015. 

Vymenili diely 

Návrat trolejbusu Škoda 14 TrM do košickej MHD je príspevkom Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) do informačnej kampane Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, vraví jeho generálny riaditeľ Vladimír Padyšák. 

Vysvetlil, že jeho sprevádzkovanie trvalo podniku približne mesiac a zahŕňalo výmenu náhradných dielov, ktoré DPMK vykonalo vo vlastnej réžii. 

Nedeľný trolejbus

- má kapacitu 40 miest
- zadarmo bude premávať vždy v nedeľu v čase od 14. do 18. hodiny v 45 minútových intervaloch. 
- trasa vedie z Námestia osloboditeľov na Sídlisko KVP
- zastavuje na zvyčajných zastávkach, nebude zachádzať na Lingov
- dobrovoľníci si musia jazdu rezervovať

 

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: dobrovolnici

Kacejová
Zdieľať článok:

Absolventka masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Začínala ako redaktorka TV Levoča. Počas vysokej školy pôsobila v internátnom Študentskom rozhlase Košice a absolvovala stáž v The Slovak Spectator. V mediálnom dome KOŠICE:DNES zakotvila v redakcii spravodajstva. Venuje sa najmä občianskym problémom a kultúre. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím