09.08.19

Dobrovoľníci čistili Mlynský náhon od odpadkov

Foto: Veronika Janušková

Dobrovoľníci a aktivisti zo združenia Mlynský náhon čistili rameno Hornáda od odpadkov. V piatkový podvečer nazbierali desať odpadkových vriec, prekvapil ich utopený potkan.

Svojou aktivitou sa snažia zabrániť tomu, aby sa upchávali prietoky pod mostami. Zahadzovanie odpadkov do vodných tokov vodu poškodzuje a ich zbieranie je výrazne náročnejšie, ako zber odpadkov na súši. Zároveň zvyšky stravy lákajú potkanov.

„Videl som potkana pochutnávať si na zvyškoch na obale od Horalky,“ vykreslil negatívnu skúsenosť predseda združenia Eugen Ščavnický. Jedného mŕtveho našli i pri prietoku pri moste.

Dobrý stav

Mlysnký náhon je podľa Ščavnického v dobrom stave.

„Momentálne máme prietok vody na úrovni 250 – 300 litrov za sekundu. To sú čísla zodpovedajúce pôvodnému projektu,“ povedal Ščavnický. Tento stav napomáha k prirodzenému životu vo vodnom toku. Dosiahli ho tohtoročnou prácou na Mlynskom náhone. Odpadky je však potreba zberať stále. V tomto prípade ide už o rutinnú prácu.


Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím