12.07.19

Dopravný kolaps na Pereši

foto: Veronika Janušková

Piatok dopoludnia bolo na Pereši dusno. Firma Spojstav tam na Bystrickej ulici ukladá optické káble pre Telecom. Cez "hlavnú" perešskú ulicu kvôli výkopovým prácam však nemohli premávať ani autá a ani autobusy DPMK.

Vodiči boli nervózni, niektorí obyvatelia sa nevedeli dostať do svojich domovov. Takáto situácia je tam už dlhší čas. V piatok starosta MČ Jozef Karabin zavolal mestskú i štátnu políciu, aby pomohli problém riešiť.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Je to neúnosné

"Je to tu šialenstvo. Chápam, že to treba urobiť. Ak začne zajtra alebo pozajtra pršať, nechcem ani vedieť, ako to dopadne. Všetci tu na Pereši vieme, že povolenie na výkopové práce boli cez zelený pás pri ceste," povedal jeden z Perešanov, ktorý tiež upozornil, že ak by chcel on niečo robiť, musí mať všetky povolenia. "Najhoršie je to od 14. hodiny. Vtedy nevieme vyjsť ani z dvora. Robia sa kolóny, všetci trúbia. Je to už fakt neúnosné. A to nehovorím aj o zničených prístupových cestách k domom."

Polovica jazdného pruhu je rozkopaná, na ceste premávku blokuje aj Tatrovka. Po zvyšku cesty sa jednoducho nedá prejsť. foto: veja
Polovica jazdného pruhu je rozkopaná, na ceste premávku blokuje aj Tatrovka. Po zvyšku cesty sa jednoducho nedá prejsť. foto: veja

Starosta nemá kompetencie

"Je potrebné urobiť rýchlo projekt na presmerovanie dopravy. Dá sa to aj za jeden deň. Nie je možné rozkopať cestnú komunikáciu bez vyjadrenia polície. Je tu ešte kopec roboty. Tak rýchlo to ukončené nebude. A na Pereši sú ulice tak, že pokojne sa dajú urobiť obchádzky. Všetci tu útočia na mňa, ako na starostu, a ja pritom nemám v tomto projekte žiadne právomoci. Celú stavbu odsúhlasilo mesto Košice," konštatoval J. Karabin, ktorý si myslí, že mesto by v takýchto prípadoch malo presunúť kompetencie na mestskú časť.

Starosta žiadal od zástupcu stavebnej firmy povolenia na rozkopanie cesty. Tie však k nahliadnutiu nedostal. Nakoniec na miesto prišiel majiteľ stavebnej firmy Spojstav Ladislav Hocman aj šéf referátu dopravy Mesta Košice Juraj Cichanský. Ten sa však k vzniknutej situácii nechcel vyjadriť a odkázal nás na komunikačné oddelenie magistrátu.

Polícia sa snažila situáciu upokojiť. Na snímke Ladislav Hocman (v červenom) a Juraj Cichanský (v svetlom tričku).
Polícia sa snažila situáciu upokojiť. Na snímke Ladislav Hocman (v červenom) a Juraj Cichanský (v svetlom tričku). foto: veja

Cestu nemuseli zasiahnuť

"Boli sme dohodnutí, že ten jeden jazdný pruh bude Mesto Košice rekonštruovať, tak môžeme káble ťahať aj týmto spôsobom. Náklady si budeme deliť na polovicu. Čisto teoreticky sme nemuseli zasiahnuť cestu, nebol by tento problém, ale potom by sme na cestu neprispeli. Vidím aj sám, že keď sa pristaví tatrovka tak fakt v druhom jazdnom pruhu neostáva dosť voľného miesta. Ale všetci, čo bývajú tu na Pereši, vedia, že sa to dá obísť," skonštatoval Hocman, ktorý si myslí, že až taká hustá premávka na Bystrickej nie je.

Práce na Pereši by mali byť ukončené do konca augusta. foto: veja
Práce na Pereši by mali byť ukončené do konca augusta. foto: veja

V pondelok upravia dopravu

Starosta upozornil, že Bystrická slúži aj ako prístupová cesta do Lorinčíka - Háje, kde sa teraz tiež stavia a chodia tadiaľ veľké mechanizmy. Po chvíľke dohadovania nakoniec zástupca Spojstavu povedal, že v piatok práce skončia a v pondelok urobia presmerovanie dopravy cez vedľajšie ulice. "Volal som teraz políciu a dohodli sme sa, že dajú súhlas na obchádzku, čiže od pondelka budú osadené značky pre osobné vozidlá, okrem mestskej hromadnej dopravy. Tí čo tu majú nehnuteľnosť, budú mať, samozrejme, vstup povolený," uzavrel Ladislav Hocman.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím