tip od čitateľa
11.05.17

Drastický orez má zmysel

Foto: Peter Norulák

Viacerých obyvateľov Uherovej ulice na Terase pobúril spôsob, akým orezali borovicu na detskom ihrisku a ďalšie stromy na sídlisku. 

Foto: Peter Norulák
Foto: Peter Norulák

„Borovica mala krásne vetvy siahajúce tesne nad lavičku. Poskytovala perfektný tieň v lete, keď ste boli s dieťaťom na ihrisku. Absolútne nikomu ten konár nemohol vadiť. Všetko do výšky 3-4 metrov išlo preč,“ uviedol rozhorčený čitateľ v maile. 

Podľa odborníka bol orez zrejme motivovaný snahou zabezpečiť podchodnú výšku koruny. „Možno bude útechou, že prírastky v najbližších rokoch odobratú hmotu hravo nahradia a bude sa utvárať vyššia koruna bez nutných opravných zásahov v neskoršom veku dreviny. Ak si totiž podvesené konáre borovice „ľahnú“ na pôdu, obyčajne sú priamo mechanicky poškodzované. Z neudržiavaného povrchu pôdy pod konármi taktiež prerastajú náletové burinné dreviny,“ uviedol vedúci Oddelenia dekoratívnej flóry košickej Botanickej záhrady Róbert Gregorek. Prevzdušnenie koruny sa niekedy odporúča aj pri zvýšenom riziku šírenia hubových chorôb. „Ideálny stav údržby zelene by možno mal vyzerať inak, ale triezvo posúdené, tento zákrok má v sebe aj racionálne jadro. Myslím si, že je to skôr možné označiť ako opatrenie odrážajúce snahu zvládnuť údržbu zelene aj touto trocha extenzívnejšou formou,“ uzatvára Gregorek.

Foto: Peter Norulák
Foto: Peter Norulák

Čítajte viac: stromy

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím