26.07.16

EEI sponzorovala projekt poslankyne. Hlasujem podľa presvedčenia, odkazuje Ľ. Blaškovičová

Parkovacie karty zadarmo na súkromné vozidlá niektorých poslancov mesta nie sú ich jedinou väzbou medzi spoločnosťou EEI a volenými zástupcami, ktorí hlasovali o jej novom parkovacom systéme. Parkovacia firma finančne podporila Staromestské divadlo Petra Raševa. V tomto a minulom roku poskytla občianskemu združeniu príspevok tisíc eur na projekt Imaginácie, priznala poslankyňa Ľubica Blaškovičová (nezávislá), ktorá je organizátorom, autorom a dramaturgom projektu Imaginácie. Imaginácie sú unikátnou multižánrovou divadelnou šou pod holým nebom, v ktorej vystupujú domáce a zahraničné umelecké a artistické skupiny. V júni sa v Košiciach v Mestskom parku uskutočnil siedmy ročník.  
blaškovičova2veja
Ľ. Blaškovičová, poslankyňa mesta Košice.
  Predstavenia sú bez vstupného, od začiatku projektu si ich pozrelo desaťtisíce ľudí. Financované boli z grantov a cez crowdfunding zo sponzorských firemných darov a dobrovoľníckych diváckych príspevkov.  

Transparency: Potenciálny konflikt

Na poslancov mesta sa vzťahuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, ktorý verejným funkcionárom prikazuje zdržať sa všetkého, čo by mohlo viesť k stretu ich osobného záujmu s verejným záujmom. Posledný ročník Imaginácií s nákladmi podporilo 235 prispievateľov. Zozbierali sa na asi 20-tisíc eur, náklady boli 85-tisíc. Podľa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko ale mala byť Blaškovičová pri výbere sponzorov opatrnejšia. „Ak príspevok od EEI získala už ako poslankyňa v čase, keď sa vedelo, že mestské zastupiteľstvo bude hlasovať o záujmoch tejto spoločnosti, vystavila sa tak vedome do potenciálneho konfliktu záujmov a mala by naň prinajmenšom pri ďalších hlasovaniach o záujme tejto spoločnosti upozorniť,“ hovorí programový koordinátor Transparency Michal Piško. Košické zastupiteľstvo, ktorého členom je Blaškovičová, hlasovalo o materiáloch súvisiacich s podnikaním EEI niekoľkokrát. V roku 2012 poslanci schválili výsledok súťaže na prenájom mestských parkovísk, v ktorej uspela EEI. V priebehu rokov 2014 až 2016 prijali ďalšie najmenej štyri uznesenia vrátane rozšírenia zóny plateného parkovania.  

„Platím to z vlastného“

Blaškovičovú najprv otázka, či sa pre sponzoring nedostala pri niektorých z týchto hlasovaní do konfliktu záujmov, nahnevala. „To myslíte vážne?“ pýtala sa. Potom opísala, s akým problémami sa stretáva pri zháňaní peňazí na podujatie. Vraví, že na Imaginácie si každý rok berie pôžičku.  
Blaškovičová VEJA1
    „Vôbec som neuvažovala nad tým, že by som ponuku od EEI prispieť na projekt odmietla, lebo vždy som hlasovala len podľa svojho presvedčenia a znalosti veci. Neprijala by som to, keby podporu viazali na nejakú podmienku. Z Imaginácií nemám žiaden finančný príjem, to nie sú peniaze pre mňa, robím to pre ľudí,“ povedala. Dodáva, že podľa nej by každá firma, ktorá má kontrakt alebo zákazky od mesta, by to mala jeho obyvateľom nejakým spôsobom vrátiť. „Spýtajte sa ich, koľkí z nich prispeli na Imaginácie,“ odkazuje ľuďom, ktorí by mohli pochybovať o jej nestrannosti pri hlasovaní o EEI.  

Raši: Žiaden konflikt

Blaškovičová však v minulosti prinajmenšom raz možný stret záujmov riešila. Vlani v decembri pred hlasovaním o mestskom rozpočte, súčasťou ktorého bol aj príspevok 20-tisíc eur na Imaginácie, túto otázku konzultovala s primátorom Richardom Rašim (Smer). „Odporučil som jej, aby konflikt neoznamovala, lebo tam žiaden nie je. Nie je z tohto príspevku platená, nepoberá z neho žiadne finančné ani iné výhody,“ povedal Raši na rokovaní.

 EEI: Jej hlasovanie nesledujeme

EEI uviedla, že Imagináciám pomáhajú dlhodobo, lebo ide o jedno z vôbec najkrajších podujatí s peknou tradíciou. Firma vraví, že robiť tak bude aj naďalej. „Považujeme za normálne podporiť takéto podujatie v meste, kde podnikáme. Nenormálne by bolo, keby sme to nerobili,“ hovorí mediálny zástupca EEI Karol Wolf. Potvrdil ročnú dotáciu na projekt tisíc eur. Tvrdí, že to, ako Blaškovičová hlasovala o materiáloch EEI, firmu absolútne nezaujíma. „Jej hlasovania sme nikdy nesledovali, nesledujeme a ani nebudeme sledovať. A už vôbec nie vo väzbe na našu ochotu a odhodlanie podporovať Imaginácie,“ dodal Wolf.  
Karol Wolf
Karol Wolf.
 

Za bola len raz

Z prehľadu hlasovaní v rokoch 2014 a 2015 vyplýva, že pri troch bodoch súvisiacich s mestskou parkovacou koncepciou sa Blaškovičová zdržala alebo nehlasovala. Za bola v júni 2015 pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia o rozšírení zóny plateného parkovania. Tento rok na rokovaní zastupiteľstva v júni, ktoré sprevádzal masívny protest obyvateľov, nebola pri hlasovaní o prenájme nových parkovísk pre firmu prítomná. Hovorí, že dôvodom bola práve príprava Imaginácií.         (ROK) Foto: Veronika Janušková      

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím