18.07.19

Falck končí so záchrankami. V Košiciach má firma centrálu s desiatkami zamestnancov

Foto: Veronika Janušková
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

Dánska spoločnosť Falck tento týždeň oznámila, že nebude ďalej na Slovensku prevádzkovať záchrannú zdravotnú službu (ZZS). Nezapojila sa preto ani do nového tendra na jej poskytovateľov.

Lehota na podávanie prihlášok uchádzačov uplynula v utorok 16. júla. Súťaž na prerozdelenie licencií na záchranky sa vyhlasuje každých šesť rokov. Falck prevádzkuje záchranárske stanice cez firmu Falck Emergency.

Z celkom 273 staníc rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci na Slovensku má pod sebou 107, čo je najviac zo všetkých prevádzkovateľov. Sú najmä v regiónoch východného, severného a južného Slovenska. Ich chod bude Falck zabezpečovať do vypršania licencií. Platnosť prvým končí v decembri, posledným v júli 2020.

reklamná správa

Videli riziká 

Falck tvrdí, že pre odchod z tejto oblasti sa rozhodol po prehodnotení rizík trhu. „Súčasťou novej stratégie spoločnosti je zamerať sa na kľúčové trhy. Aj preto sme v uplynulých šiestich mesiacoch dôkladne analyzovali slovenský trh a jeho obchodný a rizikový profil, výsledkom čoho vzniklo naše rozhodnutie slovenský trh opustiť a znížiť tak potenciálne riziká súvisiace s prevádzkou záchrannej zdravotnej služby v tejto krajine,“ povedal Jakob Bomholt, výkonný viceprezident skupiny Falck pre divíziu ZZS.

Falck v Košiciach ani v okolí nemal stanice, v tomto regióne ich dlhodobo prevádzkuje štátna Záchranná služba Košice. V meste má však dánska skupina sídlo svojich firiem, vrátane akciovky Falck Záchranná, ktorú vlastní Falck Emergency, držiteľ povolení na záchranky. 

 Falck odchádza so slovenského trhu záchraniek po štrnástich rokoch. Prvé stanice získal ešte v roku 2005. Ich operačné stredisko má v týchto priestoroch. Foto: Veronika Janušková
Falck odchádza so slovenského trhu záchraniek po štrnástich rokoch. Prvé stanice získal ešte v roku 2005. Ich operačné stredisko má v týchto priestoroch. Foto: Veronika Janušková

Centrála na Bačíkovej 

Je to v budove na Bačíkovej ulici v centre Košíc. Sídli tu generálne riaditeľstvo Falck Emergency, svoje priestory tu má aj jej finančné, personálne a technické oddelenie, rovnako operačné stredisko ZZS. Všetky tieto činnosti zabezpečujú desiatky zamestnancov. 

Falck v tlačovej správe uvádza, že „vyvinie maximálne úsilie a súčinnosť k tomu, aby mohol byť prechod zamestnancov na budúcich poskytovateľov staníc čo najviac plynulý“. 

Nie je však jasné, či sa to týka aj nezdravotníckych pracovníkov. Hovorkyňa Falck Emergency Katarína Načiniaková denníku KOŠICE:DNES povedala, že k takýmto otázkam sa v súčasnosti nebudú vyjadrovať. 

reklamná správa

„Prevádzka ZZS naďalej beží a spoločnosť si všetky záväzky bude naďalej zodpovedne plniť až do ukončenia platnosti prebiehajúcich licencií,“ uviedla. 

Zamestnanci nič nevedia 

Žiadne informácie o svojej budúcnosti nemajú ani zamestnanci administratívneho pracoviska Falcku v Košiciach, s ktorými denník KOŠICE:DNES hovoril. 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý tender na záchranky riadi, bude o prihlásených uchádzačoch informovať najskôr v pondelok 22. júla. Záchranná služba Košice v ňom zrejme prejaví záujem o prevzatie niektorých staníc Falcku. (ROK) 
 


Župe platia za prenájom desaťtisíce 

Falck má nehnuteľnosti na Bačíkovej prenajaté už takmer desať rokov od Košického samosprávneho kraja.

Za nebytové priestory, sklady, garáže a záložný zdroj energie v areáli bývalých kasární platia župe celkovo takmer 181-tisíc eur ročne. 
Akciovka Falck Záchranná priestory získala v roku 2009 v obchodnej verejnej súťaži, do ktorej sa prihlásila ako jediná. V súčasnosti má so župou uzavreté štyri nájomné zmluvy, všetky sú na dobu neurčitú, výpovedná lehota je od troch do deviatich mesiacov. 

„Spoločnosť, ktorá má od Správy majetku KSK prenajatú budovu na Bačíkovej 7 v Košiciach, nám zatiaľ neoznámila ukončenie prevádzkovania svojich staníc,“ povedala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová. 

Podľa dodatkov k nájomným zmluvám by si Falck pri ukončení nájmu nemal nárokovať nejakú protihodnotu za stavebné či technické zhodnotenie nehnuteľností. 

Falck tvrdí, že v dopravnej zdravotnej službe a priemyselnej požiarnej ochrane, ktorú tiež na Slovensku prevádzkuje, bude pokračovať. Firmy, ktoré majú tieto činnosti v náplni, tiež sídlia na Bačíkovej, preto si skupina niektoré priestory možno ponechá. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím