05.09.17

Hľadajú sa špecializovaní sociálni poradcovia

Foto: archív KD

Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlásil výzvu na predkladanie projektov na vykonávanie špecializovaného sociálneho poradenstva na roky 2018 - 2019.

„Jej cieľom je vytvoriť optimálnu poradenskú sieť so zvýšeným počtom špecializovaných poradcov v porovnaní s rokmi 2016 - 2017. Dôraz kladie na inovatívny a kreatívny prístup pri poskytovaní špecializovaného sociálneho poradenstva jednotlivým špecificky zadefinovaným cieľovým skupinám," informovala dnes hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Oprávnenými žiadateľmi sú akreditované subjekty, právnické alebo fyzické osoby, ktorým Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo rozhodnutie o akreditácii pre výkon špecializovaného sociálneho poradenstva a nevykonávajú svoju činnosť za účelom dosiahnutia zisku.

Uchádzači môžu svoje projekty podávať do 29. septembra 2017, keď bude výzva uzavretá.

Krajská samospráva deklaruje, že buduje široké spektrum koordinovaných služieb tak, aby boli dostupné pre občana v čase riešenia jeho sociálneho alebo zdravotného problému.

V súčasnosti poskytuje špecializované sociálne poradenstvo desať poradcov pre cieľovú skupinu zdravotne znevýhodnených občanov a 19 poradcov pre cieľovú skupinu sociálne vylúčených občanov. „Spolu 29 akreditovaných poradcov pokrýva regióny Košíc a okolia, Michaloviec, Spišskej Novej Vsi, Gelnice, Trebišova a Rožňavy. Toto poradenstvo je poskytované bezplatne. Štandardné výdavky financujeme z rozpočtu KSK," priblížila vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu KSK Zuzana Jusková.

Od budúceho roka by sa sieť špecializovaných poradcov mala rozšíriť. Odbor sociálnych vecí a zdravotníctva určil optimálnu sieť poradcov pre jednotlivé regióny a cieľové skupiny. Tá sa postupne mení a dopĺňa v závislosti od potreby toho ktorého mikroregiónu. Cieľom je zvýšiť kvalitu i kvantitu špecializovaného poradenstva. Celkový počet podľa projektu optimalizácie predstavuje 40 poradcov, z toho 28 pre zdravotne znevýhodnených občanov a 12 poradcov pre cieľovú skupinu sociálne vylúčených občanov.

„Vieme, aká je potreba špecializovaného poradenstva v jednotlivých regiónoch. Najväčší problém pre nás ale je, že nevieme vybrať kvalitné projekty, ktoré by spĺňali našu predstavu. Preto ešte v tejto chvíli nevieme, či sa nám podarí dosiahnuť cieľový stav," konštatovala Jusková. Dôraz je podľa nej kladený na inovatívny a kreatívny prístup. „Nechceme len obyčajnú klasickú poradňu, vlani sme napríklad podporili mobilné poradenstvá. Podporené subjekty nám ale museli preukázať spoluprácu s obcou, zisťovali sme aj spätnú väzbu, odozvu medzi klientmi," doplnila.

Cieľovými skupinami pre špecializované sociálne poradenstvo sú fyzické osoby sociálne vylúčené alebo ohrozené sociálnym vylúčením, osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo nepriaznivým zdravotným stavom a ich rodiny, rodiny s ťažko zdravotne postihnutým dieťaťom alebo dieťaťom s nepriaznivým zdravotným stavom, osoby s duševnými poruchami a poruchami správania, rodiny s deťmi v krízovej sociálnej situácii, osoby ohrozené správaním iným osôb a obete správania iných osôb.

Finančný príspevok bude poskytnutý na počet hodín sociálneho poradenstva. Priemerná výška finančného príspevku na rok 2017 na hodinu poradenstva bola od 5,58 do 8,28 eura za hodinu. Výzva s podrobnosťami je zverejnená na webovej stránke KSK.

(TASR)

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím