08.05.19

Historický parný vlak preváža výletníkov medzi Košicami a Prešovom

Foto: Veronika Janušková

Slávu parných lokomotív pripomína stredajšia poznávacia jazda vlakom medzi Košicami, Prešovom a Veľkým Šarišom. Parný expres ťahá takmer storočná lokomotíva Ventilovka. Netradičná prehliadka krajských miest pre rodiny s deťmi i pre tých starších má východniarsky názov "Ku sušedom na viľet" a podľa organizátorov je o ňu veľký záujem.

„V každom meste sa návštevníkom budú venovať skúsení a mimoriadne populárni lokálpatrioti. Potulkami Košíc prevedie cestujúcich z metropoly Šariša Milan Kolcun a tajomstvá Prešova odhalí záujemcom Andrea Sivaničová,“ priblížil Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

reklamná správa

Jazda je súčasťou celoročného programu Veľký vlakový výlet, ktorého cieľom je objavovanie krás východného Slovenska prostredníctvom nostalgických vlakov.

„Podarilo sa nám na Slovensko zapožičať z Českej republiky unikátnu parnú lokomotívu Ventilovku, ktorú chceme verejnosti predstaviť práve takouto atraktívnou formou. Parná lokomotíva kedysi neodmysliteľne patrila ku koloritu tratí, vedúcich zákutiami východného Slovenska, ktoré chceme aj touto formou propagovať,“ objasnil Tomáš Haviar, spoluorganizátor podujatia zo  Železničnej kompánie Slovenska.

Okrem komentovanej prehliadky ponúkajú obe krajské mestá návštevníkom aj ďalšie lákadlá, v metropole Abova je to aj program osláv Dňa mesta Košice. Nostalgická sviatočná jazda má odchody z Košíc o 8.35 a z Veľkého Šariša o 10.32 h, popoludní je pripravený návrat parným vlakom domov z oboch smerov.

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím