29.01.16

Hlavnú obsadili štrajkujúci učitelia

Pri Dolnej bráne sa vo štvrtok popoludní stretli nespokojní učitelia z rôznych kútov východného Slovenska. Podporiť ich prišli aj žiaci, rodičia a tí, ktorým situácia v školstve nie je ľahostajná. Odhadom sa tam zišlo asi 500 ľudí. Medzi nimi nechýbali učitelia z košických základných aj stredných škôl, pedagógovia z Levoče, Humenného, Michaloviec, Trebišova, Spišskej Novej Vsi či Prešova. Pripravené mali transparenty ako „Úpadok školstva - úpadok štátu“ či „Nenechajme so sebou zametať.“ Nejde im o peniaze „Prišli sme z Michaloviec, pretože chceme vyjadriť podporu ostatným učiteľom, ktorí majú rovnaké pocity ako my a nejde im o peniaze. Ide im o to, aké deti vyjdú z našich škôl a aké hodnoty budú mať tieto deti. Sme veľmi prekvapení, koľko ľudí tu dnes prišlo,“ povedala Helena Andreeva, učiteľka z michalovského gymnázia. Učiteľov prišli podporiť aj študenti z Gymnázia Trebišovská. „Naše školstvo je v katastrofálnom stave. Učíme sa v rozobratých školách, tečie nám na hlavy, spolužiakovi spadol nahlavu kus stropu,“ vyjadril svoju nespokojnosť študent Michal. Vysvedčenie vlády Na Hlavnej včera prečítali učitelia vysvedčenie venované vláde. Z plnenia predvolebných sľubov aj zo štatistiky jej dali nedostatočnú, z predmetu demagógia výbornú. Na pódiu vystúpili okrem pedagógov aj zástupcovia Rady rodičovských rád. Na záver si zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus Igitur. Niektorých učiteľov sme sa opýtali, či nemajú obavy, že ich štrajk pôjde „do stratena“ podobne ako výpovede zdravotných sestier. „Určite majú aj sestry svoje problémy, riešili ich inak ako my, ony podali výpovede. My budeme vytvárať všetky možné formy iniciatív, aby sme náš štrajk dotiahli do úspešného konca,“ povedal Juraj Kolesár z Iniciatívy košických učiteľov (IKU). Počet zapojených škôl klesol V rámci Slovenska dnes klesol počet učiteľov zapojených do štrajku približne o tisíc. V Košiciach zaznamenali úbytok štrajkujúcich učiteľov o 18 na stredných školách, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Avšak na základných školách pribudli dvadsiati, všetci zo ZŠ Mateja Lechkého. „Rátali sme s tým, že učitelia budú odchádzať, no my veríme, že ďalší sa postupne pridajú,“ myslí si Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá štrajk organizuje. „Chápem učiteľov, ktorí vystúpili, pre ekonomické dôvody si to mnohí nemôžu dovoliť. Aj tí, ktorí vystúpili, však podporujú štrajk,“ dodala jedna z učiteliek košického gymnázia. Košickí učitelia plánujú v pondelok pred magistrátom mesta vytvoriť živú reťaz. Zapojiť sa môže každý.  
ANKETA: Čo si myslia o štrajku učiteľov študenti?
Bruno Novotný, Gymnázium Katkin park 
 Nemám proti tomu nič, že učitelia štrajkujú, myslím si, že na to majú právo. Ja študujem na Gymnáziu Katkin park, kde neštrajkuje žiadny učiteľ.  Dúfam, že tým, ktorí sa do štrajku zapojili, sa podarí dosiahnuť lepšie podmienky.
Bohdan Dohovič, Gymnázium Šrobárova
 Jednoznačne ich podporujeme, je to dobrá vec, lebo si zaslúžia lepšie ohodnotenie. Možno to načasovanie nie je celkom dobré. Naša trieda podporila štrajk tak, že v pondelok neprišiel nikto z mojich spolužiakov do školy.
Michal Angelovič, Gymnázium Šrobárova
 Štrajk plne podporujem, ale keďže ja maturujem, pre mňa je dôležité, aby sme mali vyučovanie. Hlavne kvôli matematike teraz chodíme do školy. Veľa hodín však máme suplovaných a nepreberáme ani novú látku.
Foto: Veronika Janušková
Činčárová
Anna Činčárová
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Vyštudovala právo na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Médiám sa venuje od strednej školy. V KOŠICE:DNES pracovala najprv ako redaktorka v denníku. Na konci roka 2017 sa presunula do pozície vedúcej vydania Aktualít televízie KOŠICE:DNES, kde zároveň pôsobí aj ako moderátorka.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím