13.10.20

Hornád sa vylieva

Foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Na takmer celom území Slovenska prší nepretržite už niekoľko hodín. Najhoršia situácia je na Hornáde, ten sa vylial už aj na strednom toku pri Veľkej Lodine.

Problémy hlási aj priehrada Ružín, ktorá už kapacitne nestíha a prepúšťa vodu v maximálnom množstve.

Pre okres Košice-okolie vydali meteorológovia tretí stupeň výstrahy pred dažďom. V okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie sa predpokladá výskyt dažďa s úhrnom zrážok 40 až 60 milimetrov.

 

Hasiči v Košickom kraji evidujú viacero zásahov

Doposiaľ šesť výjazdov súvisiacich s počasím ukončili počas utorka hasiči v Košickom kraji. Momentálne pomáhajú pri ďalších 11 zásahoch. Devätnásť prípadov riešili dobrovoľné hasičské zbory obce (DHZO). Potvrdil to operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

„Čo sa týka ukončených zásahov, v štyroch prípadoch išlo o odčerpávanie vody a v dvoch prípadoch o popadané stromy. Zo všetkých prípadov išlo väčšinou o zaplavené pivnice rodinných domov či pozemkov, a to vplyvom zvýšených hladín vodných tokov,“ povedal s tým, že najčastejšie evidovali výjazdy v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica či Košice-okolie.

Silný dážď odstavil obchádzkovú trasu medzi Kysakom a Veľkou Lodinou

Viac k téme

13.10.20
Silný dážď odstavil obchádzkovú trasu medzi Kysakom a Veľkou Lodinou

V Kysaku sú v pohotovosti 

S osadzovaním protipovodňových vakov začína preventívne obec Kysak v okrese Košice-okolie, pripravuje sa na možné vybreženie sa rieky Hornád. Uviedol to starosta Ľubomír Krajňák.

Podľa neho sa koryto rieky môže vyliať po tom, ako po dlhotrvajúcich zrážkach došlo k zvýšeniu odtoku z Ružínskej priehrady. „V utorok o 14.30 hod. nahlásili (vodohospodári, pozn. red.), že vypúšťajú o 20 kubíkov navyše. Trvá štyri hodiny, kým sa tá vlna vody u nás prejaví. O 15.00 hod. chýbal do kritickej hranice ešte jeden meter,“ povedal. Pripomenul, že k takej situácii došlo naposledy pred desiatimi rokmi.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Protipovodňové vaky a piesok 

Starosta dodal, že v katastri sú ohrozené chatové oblasti. Chatárov informujú, aby si svoje obydlia zabezpečili, a tých, ktorí tam nebývajú, aby chaty opustili.

„Mobilizujeme okolité dobrovoľné hasičské zbory, aby nám požičali moderné systémy – protipovodňové vaky, aby sme hrádze postavili v podstate okamžite a vyskúšali ich. Začíname aj voziť piesok,“ dodal s tým, že majú vytypované lokality, kde protipovodňové opatrenia realizujú.

Foto: zdroj shmu.sk
Foto: zdroj shmu.sk

Foto a video: Veronika Janušková/Marek Renčo

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím