16.10.17

Hubertovu jazdu otestovalo rozkopané mesto

foto: tasr

Koniec jazdeckej sezóny zavŕšili nadšenci koní slávnostným pochodom cez Košice. Tento ročník podujatia bol iný ako predošlé.  

Patróna všetkých poľovníkov, svätého Huberta, si v piatok v Košiciach pripomenuli šiestym ročníkom Hubertovej jazdy. Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) v spolupráci s mestom privítali na Hlavnej ulici 35 jazdcov.

Podľa organizátora podujatia Miroslava Martinčeka bola tohtoročná Hubertova jazda zvláštna tým, že v meste mali vytvorené rôzne prekážky. „Prejsť cez rozkopané mesto bolo dosť náročné, ale zvládli sme to. Na to, aby sa niekto mohol tohto podujatia zúčastniť, musí byť schopný jazdec," hovorí Martinček.

Jazdecká licencia  

Vysvetľuje, že master, teda vodca jazdcov, musí každého jazdca skontrolovať, či má predpoklady, aby trasu zvládol. Musí to byť človek s jazdeckou licenciou a zdravým koňom. 

Ak tieto podmienky splní, môže sa zúčastniť nielen Hubertovej jazdy, ale aj špeciálneho lovu na pomyslenú líšku. Ide o jazdca, ktorý má cez plece prehodený líščí chvost. Aj tento rok ním bol Marek Horváth zo Slovenskej jazdeckej federácie.

„U nás je to už tradícia, lebo ja chodím najviac do terénu a košické lesy i okolie Bankova poznám najlepšie. Väčšinou sa za líšku dáva ten jazdec, ktorý sa tam nestratí. Už sa nám v minulosti stalo, že líška sa nám stratila a potom sme sa všetci hľadali,“ spomína Horváth.

reklamná správa

Skvelá cena na servis vozidla pred dovolenkou

V Morise Vám skontrolujeme auto a Vás čaká už len ničím nerušená dovolenka.

Zistite viac

Univerzita spätá s Hubertom

Rektorka UVLF Jana Mojžišová uviedla, že jazdecké podujatie je späté so školou od jej počiatku. 

„Jazdecký šport stále patril k našej univerzite. Hubertova jazda znamená ukončenie jazdeckej sezóny, kedy bilancujeme, čo sme počas sezóny dosiahli,“ uviedla.  

Podľa rektorky je odkazom sv. Huberta chrániť všetko živé, starať sa o to a pristupovať k tomu s úctou. „To je aj hlavným posolstvom veterinárnych lekárov, takže je táto jazda našou skutočne neoddeliteľnou súčasťou,“ doplnila Mojžišová.

Čítajte viac: hlavna ulica

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím