09.05.16

Hudobná jar vstupuje do finále

Poriadnu porciu kvalitnej klasiky naservírovali organizátori jedného z najstarších medzinárodných hudobných festivalov na Slovensku košickým gurmánom. Počas deviatich večerov 61. ročníka Košickej hudobnej jari odzneli diela svetoznámych autorov v podaní skvelých interpretov. Aj posledné dva koncerty medzinárodného hudobného festivalu sú prísľubom výnimočných zážitkov.  

Warchalovcov pozná svet

Dnešný večer v príjemnom prostredí zrekonštruovanej budovy Východoslovenského múzea bude patriť Slovenskému komornému orchestru (SKO). Vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie a pri jeho zrode ktorého stál vynikajúci huslista Bohdan Warchal (1930–2000). Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Ťažiskom repertoáru bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia vrátane množstva premiér slovenských a zahraničných skladateľov. SKO sa pod vedením svojho zakladateľa zúčastnil na významných hudobných festivaloch a koncertoval na prestížnych svetových pódiách. Pre domáce a zahraničné nahrávacie spoločnosti súbor nahral vyše 100 titulov hudby rôznych štýlových období.  
slovenský komorný orchester warchola bohdana
SKO Bohdana Warchala vedie od roku 2001 Ewald Danel (uprostred).
 

Omladené teleso

Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov, jeho nástupcom sa stal Ewald Danel, ktorý je umeleckým vedúcim orchestra od roku 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia. Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie a koncertných turné v zahraničí orchester pracuje na mnohých mimoriadne zaujímavých projektoch, pre slovenské publikum stvárňuje doteraz u nás neuvedené diela svetových autorov.  

Záver v medzinárodnom obsadení

Štvrtkový záverečný koncert Košickej hudobnej jari opäť patrí veľkolepému dielu, Stabat Mater operného velikána G. Rossiniho. Maďarský zbor Kardinála Mindszentyho z Miškolca, štyria sólisti a orchester Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera slávnostne ukončia tento ročník košického medzinárodného hudobného festivalu. Stabat Mater je napriek Rossiniho pragmatizmu dielom s veľkou dávkou emočného záberu a duchovného ponoru. Na KHJ zaznie vo výnimočnom medzinárodnom slovensko-česko-poľsko-maďarskom obsadení.  
Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala umelecký vedúci Evald Danel Program: W. A. Mozart, J. Suk, R. Berger, A. Dvořák 
Východoslovenské múzeum 
Utorok 10. máj 2016, 19. h
Záverečný koncert ŠfK diriguje Zbyněk Müller Andrea Vizvári, soprán Magdalena Idzik, alt Adam Zdunikowski, tenor Jiří Sulženko, bas Zbor Kardinála Mindszentyho, Miškolc Program: J. A. Rejcha: Sinfonia, G. Rossini: Stabat Mater 
Dom umenia 
Štvrtok 12. máj 2016, 19. h

(ML)
Foto: archív šfk

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím