11.09.19

Jaroslav Polaček navštívil nelegálnu osadu na Juhu

Foto: TASR

Košický primátor Jaroslav Polaček a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) navštívili v utorok nelegálnu osadu v záhradárskej oblasti Jarmočná - Pri bitúnku. 

Stretnutie s Úradom splnomocnenca pre rómske komunity iniciovalo mesto na základe návrhu, ktorý schválili poslanci na júnovom mestskom zastupiteľstve. Primátora žiadali, aby túto spoluprácu inicioval za účelom vytvorenia komplexného riešenia nelegálnyh osád na území mesta. 

„Na Luníku IX je rozrobených niekoľko projektov, aj na Demetri, či už je to prestupné bývanie alebo ďalšie aktivity. Je už na čase, aby sme sa venovali aj ďalším osadám,“ povedal po spoločnom stretnutí Polaček. V osade podľa neho žije asi 30 rodín, čo zhruba 150 ľudí. Podľa Ravasza v Košiciach, v oblasti bývania marginalizovaných skupín, chýba ucelená stratégia. 

Splnomocnenec však vyzdvihol činnosť vedenia mestskej časti Luník IX. „Premena je absolútne jednoznačná, aj pre Košičanov, aj pre ľudí, ktorí si myslia, že Luník je ešte stále tá najťažšia lokalita na Slovensku. Vôbec to nie je pravda. Je tam toho ešte dosť, čo musíme riešiť, ale naozaj sa to hýbe dobrým smerom,“ uviedol Ravasz.

Problémová osada  

Čo sa týka možností, ktoré prichádzajú do úvahy v nelegálnej osade na Juhu, chcú podľa splnomocnenca hľadať také riešenia, ktoré sú vhodné pre celú komunitu. Pri riešení situácie chce byť nápomocná  aj MČ Luník IX. Podľa jej starostu Marcela Šaňu v tejto osade žijú aj rodiny s trvalým pobytom na Luníku IX, ktoré by sa mohli vrátiť naspäť a zapojiť sa do systému prestupného bývania. 

Polaček má na základe uznesenia rokovať aj s vlastníkmi dotknutých pozemkov v záhradkárskej lokalite a riešiť nevyhovujúcu situáciu, ktorá sa týka bezpečnosti, čistoty a dodržiavaním verejného poriadku. Obyvatelia za riešenie nelegálnych osád v MČ Juhu spísali petíciu, pod ktorú sa podpísalo takmer dvetisíc ľudí. 

(TASR, HUN)
Foto: TASR

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím