23.01.19

Je to úder pod pás čestným študentom

foto: Veronika Janušková

Podľa univerzít je plagiátorstvo nebezpečné, vrhá zlé svetlo na slovenské vysoké školstvo a môže umocniť dôvody úteku slušných talentovaných mladých ľudí zo Slovenska. Rigoróznu prácu Andreja Danka označili ako neakceptovateľnú.  

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), Technická univerzita v Košiciach (TUKE) aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) nadväzujú na zistenia Účelovej komisie Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde Andrej Danko (SNS) obhájil odpísanú rigoróznu prácu. Podľa UPJŠ ide v prípade rigoróznej práce A. Danka o klasický prípad plagiátorstva, ktorý vrhá zlé svetlo na meno slovenského vysokého školstva. „V spoločnosti by nemalo byť akceptovateľné, aby na významných pozíciách v rôznych oblastiach spoločenského života pôsobili ľudia, ktorí sa dopustili porušenia práv duševného vlastníctva,” píše univerzita v stanovisku, ktoré pripravili okrem vedenia univerzity aj reprezentanti všetkých fakúlt.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Pridali sa aj veterinári

So stanoviskom sa stotožňuje aj UVLF. „Klamstvo a podvod na vysoké školy nepatria, lebo na nás je zodpovednosť za formovanie mladej generácie. Naším každodenným snažením i osobným príkladom vštepujeme našim študentom hodnoty založené na jednoznačných a nespochybniteľných etických a morálnych princípoch. Akademické prostredie musí byť zárukou dodržiavania nemenných morálnych hodnôt, ktoré nesmú podliehať politickým vplyvom,” uvádza UVLF v stanovisku, ktoré denníku KOŠICE:DNES poskytla hovorkyňa Mária Rusnáková.

Nebezpečné zjednodušovanie  

Podľa pondelkového vyhlásenia, ktoré reprezentuje vedenie TUKE aj jej 9 fakúlt, v súčasnosti sledujeme nezdravú manipuláciu a nebezpečné zjednodušovanie kauzy rigoróznej práce predsedu parlamentu. „Je to úder pod pás akademickému prostrediu a všetkým čestným študentom a pracovníkom univerzít, ktorým záleží na budúcnosti nášho Slovenska. Každá postupová práca musí spĺňať základné etické princípy,“ konštatuje TUKE. Bagatelizovanie tohto prípadu môže podľa univerzity významným spôsobom umocniť dôvody úteku slušných talentovaných mladých ľudí z tejto krajiny.

reklamná správa

Čítajte viac: tuke skolstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím