11.01.19

Kalmus vraj na škole hanobil štátnu vlajku

foto: Veronika Janušková

Výtvarník Peter Kalmus bol opäť predvolaný na políciu. Hneď v prvý pracovný deň tohto roka ho vypočúvala policajtka a zároveň bol prítomný aj vyšetrovateľ z NAKA.

Vypočúvali ho pre hanobenie štátneho symbolu – vlajky Slovenskej republiky. „Je mi ľúto, že sú do toho vtiahnutí aj študenti. Robil som totiž prednášku na Akadémii umení v Banskej Bystrici na Fakulte výtvarných umení ešte minulý rok v októbri. Témou bolo 100. výročie vzniku Československa a štátne symboly. Pracoval som s viacerými vlajkami. Z bývalej československej vlajky sme napríklad robili grafický list,“ hovorí o výsluchu P. Kalmus a zdôrazňuje, že to bolo na akademickej pôde verejnej vysokej školy.

reklamná správa

Novinka 5 Days DEO - dezodorant /sprej na nohy&telo

Život bez zápachu je skutočnosťou. Uvoľnite sa a užívajte si pocit sviežosti!

Zistite viac

Bola to prednáška

Na prednáške som mal so sebou aj vlajku Ruskej federácie a vysvetľoval študentom, že ak sa na ňu pripne slovenský znak, vznikne z toho slovenská vlajka. „Dal som to aj do politickej roviny, keďže vedenie Ruskej federácie pre mňa osobne momentálne predstavuje hrozbu. Všetko bolo v poriadku, urobili sme niekoľko grafík, z ktorých bola výstava,“ opisuje výtvarník. 

Pred sviatkami mu volali z polície aj z NAKA, že dostali podnet na prešetrenie obvinenia z trestného činu výtržníctva hanobenia štátneho symbolu. „Požiadal som, aby som mohol prísť po Novom roku a zároveň som poprosil, aby na výsluchu bola prítomná aj polícia, aj NAKA. Výsluch bol korektný, dozvedel som sa len, že je za tým Prezídium policajného zboru v Bratislave.“

reklamná správa

Celý spis bol posunutý na Krajské riaditeľstvo v Banskej Bystrici, kde si predvolajú aj vedenie školy. „V spoločnosti, kde sa neriešia ťažké zločiny, rozkrádanie a podobne, idú riešiť takúto absurditu. Títo ľudia by si mali uvedomiť, že divadlo, javisko, film, koncert, ale aj akademická pôda fakulty sú v tomto smere netrestateľné. Len keď si spomenieme na divadelné predstavenie Tiso, kde hlavnú úlohu hral Marián Labuda, tiež mal byť pozvaný na výsluch za jeho propagáciu?“ pýta sa Kalmus a dodáva, že tým, že je výtvarník, všíma si realitu. 

„Na každej budove štátnej správy a samosprávy sú zástavy v zúboženom stave, visia z nich franforce, sú špinavé, roztrhané, vyblednuté, nehovoriac o zástavách vlajkonosičov futbalových fanúšikov. Toto je podľa mňa hanobenie štátneho symbolu,“ dodáva na záver.

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím