02.06.16

Ovce otestujú na celom Slovensku

Aktuálne počty pacientov nakazených kliešťovou encefalitídou na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura sa menia. Včera hospitalizovali ďalších troch čím ich počet stúpol na 30. Z nich však už osem ľudí prepustili. Dobrou správou je, že z doposiaľ všetkých len ambulantne pozorovaných pacientov sa ochorenie nepotvrdilo u nikoho.

Vírus nenašli ani v krvi

Po testovaní ovčieho mlieka z Poľnohospodárskeho družstva Klatov, v ktorom vírus nenašli, testovali aj krv oviec. „Výsledky vzorky krvi odobraté 52 z 200 kusov oviec preukázali, že vírus kliešťovej encefalitídy nebol zistený. Budeme ďalej hľadať zdroj nákazy. Vydal som mimoriadne núdzové opatrenie. Všetci chovatelia oviec a kôz, ktorí pasú tieto zvieratá a predávajú surové mlieko alebo z neho vyrobené salašnícke výrobky, sa musia podrobiť analýze. Na celom Slovensku,“ konštatoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš. Dôležitá je spolupráca s lekármi. „Budeme analyzovať odobranú krv zvierat aj na ďalšie choroby. Tých kliešťov je tento rok vzhľadom na slabšiu zimu veľmi veľa. Zatiaľ sme neobdržali z nemocnice výsledok, ktorý by potvrdil vírus. Nám by jeho ohraničenie u ľudí pomohlo pri hľadaní zdroja nákazy u zvierat,“ dodal Jozef Bíreš.  

Ovca
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš

Predaj je stále zastavený

Prípad nákazy stále nie je uzavretý. „Zatiaľ v Klatove nemôžu predávať mlieko a mliečne výrobky,“ vyjadril sa riaditeľ Regionálnej VPS Košice-okolie Štefan Karahuta.   Foto: shutterstock, mpsr.sk

Čítajte viac: unlp

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím